Dobrota, kterou si každý musí vychutnat: Kandované Ovoce!

Kandované Ovoce

Kandované ovoce je sladká a lahodná pochoutka, která má dlouhou historii. Tradičně se ovoce naloží do cukru a vaří, dokud se nevypaří veškerá vlhkost. Tento výrobní proces dává kandovanému ovoci sladkou a chutnou kůru. Kandované ovoce může být vyráběno z mnoha druhů ovoce, například jablka, hrušky, citrony, mandarinky, pomeranče a fíky. Zvláštní pozornost však bývá věnována lahůdkám jako je ananas. Tradice kandovaného ovoce je stará stovky let a její počátky se datují až do středověku. Historie kandovaného ovoce je proto bohatá a vypráví příběh o přípravě a poctivosti, a o tom, jak může několik jednoduchých ingrediencí vytvořit něco nádherného.

Historie kandovaného ovoce

Kandované ovoce je pocta dlouhé historii. Přibližně před 3 000 lety se čínským kuchařům poprvé podařilo naložit ovoce v cukru, jako je obzvláště slavná mandarinka. V dalších stoletích se našlo po celém světě jako cenná lahůdka. Všude od asijských trhů po italské cukrářství se objevilo kandované ovoce. V Evropě existuje také mnoho tradic a receptů, které se datují do 12. až 14. století. Od té doby představuje kandované ovoce luxusní dezert, který se připravuje za účelem oslavení, a je nedílnou součástí vánočního stolu. Konkrétně, francouzské kuchyně jsou známé pro zdobení s jablečnými a citronovými křídly. Kromě toho se také připravují další formy kandovaného ovoce jako sladké koktejly nebo pokrmy pro speciální příležitosti.

Příprava kandovaného ovoce

Je to chutná pochoutka, která jistě ocení každý. Jeho příprava je relativně jednoduchá a rychlá, takže se i začátečníci nemusí obávat. Nejprve je třeba ovoce dobře umyt, aby se odstranily všechny nečistoty. Pro další manipulaci bude nejlepší volit jemné druhy ovoce, například banány, ananas, jablka nebo pomeranče. Poté se jeho ovocné kousky ošetří cukrem. Nejlépe se bude hodit třtinový nebo bílý cukr, případně také vanilkový cukr. Směs se nechá půl hodiny odležet a pak se může použít k lehčím dezertům nebo třeba i slaným pokrmům. V takovém případě se doporučuje přidat čerstvou citronovou šťávu. Kandované ovoce bude bezpochyby chutnat celé rodině a i hostům.

Využití kandovaného ovoce

Kandované ovoce je skvělou pochoutkou, která se často využívá jako náplň do zákusků nebo dortů. Pro jeho výrobu se obvykle používají citrusové plody, jako je citrón nebo pomeranč. Toto ovoce se nejdříve očistí, ořízne a následně se naloží v cukru, často s přídavkem koření. Výsledkem je sladká a chutná pochoutka. Lze ho využít také jako přílohu k čerstvým bylinkovým salátům nebo ho lze použít jako ozdobu nápojů nebo dortů. Také může být šikovným řešením, když se snažíte zpestřit chuť klasických dezertů, například tvarohového závinu. Kandované ovoce jednoduše dodává každému jídlu úžasnou chuť a vůni a jeho příprava je velmi jednoduchá.

Kandované ovoce bylo běžné jídlo ve středověké Evropě, kdy bylo ovoce naložené v cukru často konzumováno mezi lidmi na všech úrovních společnosti. Dnes se tento druh sladkých pochoutek stává čím dál tím populárnějším. Pro svou vynikající chuť a odpovídající vzhled je oblíbenou ingrediencí v řadě tradičních i moderních jídel a nápojů.

Kandované ovoce nás naučilo hlavně jednu věc - a to, že smetana a cukr jsou obsaženy v každodenním životě více, než si myslíme. Chutné a elegantní pochoutky přinášejí do naší kuchyně novou úroveň slasti. Pokud jste fanouškem sladkostí, pak kandované ovoce je rozhodně vybranou pochoutkou.

Závěrem lze říci, že kandované ovoce je domácí prostředek k posílení svých gastronomických zážitků. Jeho široká škála chutí a variant vám umožní vyzkoušet nové způsoby přípravy jako i kombinace s jinými ingrediencemi, které byste jinak nemohli vyzkoušet. Nenechte si ujít příležitost ochutnat tento nekonvenční sladký pokrm!

Publikováno: 15. 03. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Lenka Vlčková

Tagy: kandované ovoce | ovoce naložené v cukru