Arašídy: Skryté klenoty gastronomie

Arašídy

Arašídy v kuchyni

Arašídy, ačkoliv se řadí mezi luštěniny, se v kuchyni chovají spíše jako ořechy. Jejich jemně nasládlá, zemitá chuť se skvěle hodí jak do slaných, tak sladkých pokrmů. Oblíbené jsou pražené a solené arašídy, které skvěle doplní sledování filmu nebo sportovní přenos.

V kuchyni se arašídy uplatní v mnoha podobách. Arašídové máslo je stálicí snídaňových stolů, hodí se na pečivo, do kaší, smoothies nebo na dochucení exotických omáček. Arašídový olej se díky své neutrální chuti a vysokému bodu zakouření používá k restování a smažení.

Drcené arašídy dodají křupavost salátům, pomazánkám a dezertům. Arašídová mouka je bezlepkovou alternativou pšeničné mouky a používá se k pečení dortů, sušenek a dalšího pečiva.

Při nákupu arašídů dbejte na jejich kvalitu. Arašídy by měly být suché, bez známek plísně a s příjemnou vůní. Skladujte je na suchém a chladném místě.

Původ a historie

Arašídy, tyto malé, chutné a všestranné luštěniny, ve skutečnosti pocházejí z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti dnešní Bolívie a Peru. Archeologické nálezy dokazují, že arašídy pěstovali již starověcí Inkové a Aztékové před více než 7 600 lety. Pro tyto civilizace představovaly arašídy důležitý zdroj potravy a používaly se také při náboženských obřadech. Do Evropy se arašídy dostaly s Kryštofem Kolumbem v 16. století. Španělští dobyvatelé si arašídy oblíbili a rozšířili je do svých kolonií v Africe a Asii. V 18. století se arašídy staly populární i v Severní Americe, kde se zpočátku používaly jako krmivo pro zvířata. Teprve v 19. století se arašídy staly běžnou součástí jídelníčku i v Evropě a Severní Americe. Dnes se arašídy pěstují v tropických a subtropických oblastech po celém světě a jsou oblíbenou pochoutkou i surovinou pro výrobu arašídového másla, oleje a dalších potravin.

Nutriční hodnota

Arašídy, ačkoliv řadíme mezi luštěniny, se nutričně podobají spíše ořechům. Jsou bohaté na zdravé tuky, bílkoviny a vlákninu, což z nich dělá sytou a výživnou svačinku.

Obsahují vitamíny skupiny B, jako je niacin, riboflavin a thiamin, důležité pro energetický metabolismus a nervový systém. Dále arašídy poskytují minerály jako hořčík, draslík, fosfor a zinek. Hořčík přispívá k normální funkci svalů a nervové soustavy, draslík reguluje krevní tlak a zinek podporuje imunitní systém.

Arašídy jsou dobrým zdrojem antioxidantů, jako je resveratrol, který chrání buňky před poškozením volnými radikály. Obsahují také kyselinu olejovou, mononenasycenou mastnou kyselinu prospěšnou pro zdraví srdce. Pravidelná konzumace arašídů v rozumném množství může přispět ke snížení hladiny cholesterolu a riziku srdečních chorob.

Je důležité pamatovat na to, že arašídy jsou kaloricky bohaté, proto je vhodné konzumovat je s mírou. Solené a pražené arašídy obsahují více sodíku a tuku, proto je lepší volit nesolené a nepražené varianty.

Alergie na arašídy

Alergie na arašídy patří mezi nejčastější a nejzávažnější potravinové alergie. I malé množství arašídů nebo potravin s obsahem arašídů může u alergiků vyvolat závažnou reakci, v krajním případě i život ohrožující anafylaktický šok. Příznaky alergie na arašídy se liší u každého jedince, ale mezi nejčastější patří: svědění v ústech a krku, otok rtů, jazyka a hrdla, kopřivka, zvracení, průjem, sípání, kašel, dušnost. V případě podezření na alergickou reakci je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Pro lidi s alergií na arašídy je zásadní vyhýbat se všem potravinám, které arašídy obsahují. To může být náročné, protože arašídy se přidávají do mnoha potravin, jako jsou sušenky, pečivo, omáčky, zmrzliny a další. Je důležité pečlivě číst etikety všech potravin a ptát se na složení v restauracích.

Kromě samotných arašídů je potřeba si dávat pozor i na potraviny, které mohou být arašídy kontaminovány. Křížová kontaminace může nastat například při výrobě, zpracování nebo skladování potravin.

Arašídy, ty malé zázraky chuti, jsou důkazem, že i v tom nejmenším balení se může skrývat nečekaná exploze chuti.

Zdeněk Dvořák

Použití v pokrmech

Arašídy jsou neuvěřitelně všestranné a dají se použít v široké škále pokrmů. Jsou skvělým zdrojem bílkovin a zdravých tuků, což z nich dělá sytou a výživnou svačinu. Můžete si je vychutnat pražené a solené, nebo si vybrat z mnoha dalších variant, jako jsou arašídy v medu, chilli arašídy nebo arašídy v jogurtové polevě.

Porovnání arašídů s jinými oříšky
Vlastnost Arašídy Mandle Vlašské ořechy
Botanická klasifikace Luštěnina Ořech Ořech
Kalorie na 100g 567 579 654
Obsah bílkovin (g/100g) 25.8 21.15 15.2

Arašídové máslo je další oblíbenou pochoutkou, kterou si můžete namazat na chléb, přidat do smoothies nebo použít při pečení. Arašídová mouka je bezlepková alternativa k pšeničné mouce, která se hodí do sušenek, dortů a dalších dezertů.

V asijské kuchyni se arašídy často používají do slaných jídel. Najdete je v omáčkách satay, nudlových pokrmech, kari a salátech. Dodávají pokrmům křupavost, slanou chuť a jemnou nasládlou chuť. Arašídový olej se používá k smažení a restování a dodává jídlům jemnou oříškovou chuť.

Ať už si arašídy vychutnáte samotné, nebo je přidáte do svých oblíbených receptů, určitě si pochutnáte na jejich lahodné chuti a výživových benefitech.

Arašídové máslo

Arašídové máslo, krémová pochoutka s oříškovou chutí, si získala srdce mnoha. Vyrábí se z pražených arašídů, které se melou, dokud nevznikne hladká pasta. Ačkoliv se může zdát, že arašídové máslo je moderní záležitostí, jeho historie sahá až do dob Inků. Ti arašídy mleli na pastu již před staletími. Dnes existuje nepřeberné množství variant arašídového másla - od jemně mletého po křupavé s kousky arašídů, od neslazeného po slazené medem či javorovým sirupem.

Arašídové máslo je nejen chutné, ale i výživné. Je skvělým zdrojem bílkovin, zdravých tuků, vlákniny a vitamínů skupiny B. Díky své konzistenci a neutrální chuti se hodí do sladkých i slaných jídel. Můžete si ho namazat na pečivo, přidat do smoothie, použít jako dip k ovoci či zelenině, nebo z něj připravit lahodné dezerty. Ať už si arašídové máslo vychutnáváte jakkoliv, jedno je jisté - tato pochoutka z arašídů si vás získá svou chutí a všestranností.

Tipy pro přípravu

Arašídy jsou skvělou svačinkou a ingrediencí do mnoha jídel, ale jejich příprava může být někdy oříšek. Nebojte se, s našimi tipy budete arašídovými profesionály raz dva.

Předně je důležité arašídy správně skladovat. Suché a nesolené arašídy uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě na chladném a suchém místě. Takto vám vydrží čerstvé i několik měsíců. Pokud máte arašídy v lednici, nechte je před konzumací ohřát na pokojovou teplotu, aby se uvolnila jejich chuť.

Pražené arašídy jsou neodolatelnou pochoutkou. Můžete si je koupit již hotové, ale domácí pražení je snadné a zaručí vám tu nejlepší chuť. Arašídy rozprostřete na plech a pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 15-20 minut, dokud nezezlátnou a nezačnou vonět. Během pečení je občas promíchejte, aby se opražily rovnoměrně.

A co s arašídovým máslem? Pokud máte rádi křupavější texturu, přidejte do másla nasekané arašídy. Pro jemnější konzistenci arašídy před mixováním oloupejte. Arašídové máslo skladujte v chladničce, aby déle vydrželo čerstvé.

Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte arašídy v různých receptech. Skvěle se hodí do slaných i sladkých jídel.

Zajímavosti o arašídech

Arašídy, tyhle malé pochoutky, skrývají spoustu překvapení. Věděli jste například, že arašídy vlastně vůbec nejsou ořechy? Patří mezi luštěniny, stejně jako fazole nebo hrách. Rostou pod zemí v lusku, a proto se jim také říká podzemnice olejná. Ačkoliv se arašídy konzumují často solené jako snack, dají se využít i v kuchyni. Skvěle chutnají v omáčkách, dodají šmrnc salátům a jsou nepostradatelnou ingrediencí pro výrobu arašídového másla. To si můžete vychutnat na chlebu, v kaši nebo ho přidat do smoothie. Arašídy jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Obsahují také vitamíny skupiny B a minerály jako hořčík a draslík. Díky své nutriční hodnotě jsou arašídy skvělou svačinkou, která vás zasytí a dodá energii.

Publikováno: 18. 08. 2024

Kategorie: gastronomie

Autor: Nikola Hájová

Tagy: arašídy | jídlo