Objevte lahodné tajemství yuzu: Nový druh citrusového ovoce na trhu

Yuzu

Co je yuzu a odkud pochází?

Yuzu je ovocem pocházejícím z východní Asie, přesněji z Číny a Japonska. Jedná se o plod stromu yuzu, který je podobný mandarince a citronu. Yuzu je kulatého tvaru s tenkou slupkou a má intenzivní vůni. Toto citrusové ovoce je známé pro svou kyselou chuť s lehkým nádechem grapefruitu a mandarinky. Yuzu se tradičně pěstuje v horských oblastech, kde jsou chladné noci důležité pro jeho správný růst a vývoj.

Jaké jsou vlastnosti a chuť yuzu?

Yuzu je citrusový druh ovoce pocházející z východní Asie, zejména z Japonska a Koreje. Toto ovocí připomíná malý žlutý grapefruit s hrubou slupkou a intenzivní vůní. Chuť yuzu je unikátní kombinací kyselosti citronu, hořkosti pomeranče a lehké sladkosti mandarinky. Obsahuje vysoké množství vitamínu C a antioxidantů, což z něj činí skvělý doplněk stravy pro posílení imunity a ochranu proti volným radikálům. Yuzu se také vyznačuje svěžím aroma, které dodává jídlu nezaměnitelnou chuťovou dimenzi.

Jak se yuzu používá v kuchyni?

Yuzu se v kuchyni využívá především pro svou intenzivní chuť a vůni. Šťáva z yuzu se často používá jako dochucovadlo do různých pokrmů, omáček nebo nápojů. Kůra yuzu obsahuje hodně éterických olejů, které dodávají jídlu osvěžující citrusovou vůni. Kůru můžete nastrouhat a použít jako koření do sladkých i slaných jídel. Yuzu je oblíbená také v dezertech - například do zmrzliny, dortů nebo palačinek. Díky své unikátní chuti se yuzu stala nedocenitelnou ingrediencí nejen v tradiční japonské kuchyni, ale i ve světové gastronomii.

Zdravotní přínosy yuzu.

Zdravotní přínosy yuzu jsou mnohé a důležité. Toto citrusové ovoce je bohaté na vitamín C, který posiluje imunitní systém a pomáhá v boji proti nachlazení a chřipce. Obsahuje také antioxidanty, které chrání tělo před škodlivými volnými radikály a podporují zdraví kůže. Yuzu má též protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Díky svému osvěžujícímu aroma působí i jako prostředek na uklidnění mysli a redukci stresu. Své zdravotní benefity si takto yuzu zaslouženě získalo pozornost i ve světě medicíny.

Recepty s yuzu na vyzkoušení doma.

Recepty s yuzu na vyzkoušení doma:

1. Yuzu Dressing: Smíchejte šťávu z yuzu s olivovým olejem, medem, solí a pepřem. Tento osvěžující dresink můžete použít na saláty nebo jako polevu na grilované ryby.

2. Yuzu Sorbet: Vytvořte zmrzlinu z yuzu tím, že smícháte šťávu z yuzu s cukrem a vodou a zamrazíte směs. Tento osvěžující dezert je skvělý pro letní dni.

3. Yuzu Marinade: Smíchejte šťávu z yuzu s sójovým omáčkou, česnekem a medem a dejte maso marinovat. Po upečení budete mít lahodné a aromatické maso plné citrusových chutí.

4. Yuzu Koktejl: Vytvořte osvěžující koktejl smícháním šťávy z yuzu s vodkou, sodovkou a ledem. Tento drink je skvělý pro relaxaci po náročném dni.

Vyzkoušejte tyto recepty s yuzu a objevte nové možnosti přidání této zajímavé citrusové chuti do vaší kuchyně!

Publikováno: 25. 02. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Lenka Vlčková

Tagy: yuzu | druh citrusového ovoce