Kouzelná Ceylonská skořice: Tajemství exotického koření pro vaši kuchyni

Cejlonská Skořice

Cejlonská skořice je jedním z nejznámějších druhů koření, které se využívá po celém světě. Toto exotické koření má svůj původ na ostrově Cejlon (dnešní Srí Lanka), kde je dodnes intenzivně pěstováno a exportováno. Jeho využití sahá až do starověku, kdy bylo velmi cenným obchodním artiklem. Dnes se cejlonská skořice používá k dochucení sladkých i slaných jídel, ale také jako součást mnoha léčivých přípravků. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat cejlonskou skořicí a jejím využitím ve světové kuchyni i medicíně.

Původ a historie cejlonské skořice

Cejlonská skořice je jednou z nejznámějších koření na světě a používá se v kuchyních po celém světě. Její původ sahá až do dávnověku, kdy ji lidé používali jako léčivou rostlinu a aromatizér potravin. Vznikla na ostrově Cejlon, dnes známém jako Srí Lanka, který je stále nejvýznamnějším producentem této skořice.

Historie cejlonské skořice sahá do 5. století př.n.l., kdy byla tato rostlina prvně popsaná jako léčivý prostředek v tradiční indické medicíně Ayurveda. Později byla používána i v jiných zemích, jako například starověkém Egyptě, Řecku a Římě.

V dobách koloniální expanze se Cejlon stala britskou kolonií a začala průmyslová produkce cejlonské skořice. Dnes je Srí Lanka stále hlavním producentem tohoto druhu skořice s téměř 90 % podílem na světové produkci.

Cejlonská skořice má mnoho přínosů pro lidské zdraví, včetně úlevy od bolesti, zlepšení trávení a podpory imunitního systému. Kromě toho je velmi oblíbená v kuchyni pro svou sladkou a aromatickou chuť, která obohacuje mnoho pokrmů, dezertů a nápojů.

Zajímavostí je, že existuje i druh skořice nazývaný čínská skořice, který je sice podobný cejlonské skořici, ale má odlišné chuťové vlastnosti a pochází z jiné rostliny. Přestože se používají oba druhy skořice ve stejných receptech, mezi znalci jsou oblíbenější právě cejlonská skořice pro svůj jemnější a sladší charakter.

Charakteristika cejlonské skořice

Cejlonská skořice je jedním z nejznámějších druhů koření, které se běžně používá v kulinářských receptech po celém světě. Tato skořice se získává ze stromu Cinnamomum verum, který roste především v oblasti Cejlonu (dnešní Srí Lanka). Charakteristickou vlastností cejlonské skořice je tenká a křehká vrstva, kterou lze snadno rozlomit. Její aroma je jemné, sladké a ovocné, s lehkou pikantností a mírně hořkou chutí. Díky tomuto charakteristickému aroma a chuti se cejlonská skořice hodí do mnoha druhů jídel, jako jsou dezerty, omáčky nebo teplé nápoje. Navíc obsahuje mnoho prospěšných látek pro lidský organismus, například antioxidanty či antimikrobiální složky. Proto je cejlonská skořice velmi ceněna nejen pro svůj úžasný chuťový potenciál, ale i pro její pozitivní vliv na lidské zdraví.

Různé druhy cejlonské skořice

Cejlonská skořice je jedním z nejznámějších druhů koření, které se používá zejména k ochucení sladkých jídel a nápojů. Existuje však několik různých druhů cejlonské skořice, každý s odlišnými charakteristikami.

Prvním druhem cejlonské skořice je Cassia skořice, což je nejčastěji používaná forma v průmyslu. Je to tmavší a tlustější varianta než další druhy, má silnou chuť a voní po hřebíčku.

Dalším typem je celý korunový list cejlonské skořice, který je oproti Cassia skořici tenčí a světlejší barvy. Má jemnější chuť a voní po květinách.

Mletá cejlonská skořice pak může být vyrobena z obou výše zmíněných typů. Tato forma se často používá jako koření do pečiva nebo jako ochucovadlo do ovocných nápojů.

Posledním typem je Skořicový olej, který se získává extrakcí přísad ze stromu cejlonské skořice. Tento olej má velmi silnou chuť a voní po dřevě.

Výběr správného typu cejlonské skořice pro vaše jídlo nebo nápoj může značně ovlivnit jeho chuť a vůni. Proto je důležité vyzkoušet různé druhy skořice, abyste našli ten nejlepší pro vaše chuťové pohárky.

Využití cejlonské skořice v kuchyni

Cejlonská skořice je velmi oblíbeným kořením v kuchyni po celém světě. Tento druh skořice se získává ze stromů rodu Cinnamomum, které se pěstují především v oblasti jižní Asie. Použití cejlonské skořice v kuchyni je velmi rozsáhlé a snadno by mohlo být označeno jako univerzální koření. Skvěle ladí s různými sladkými i slanými jídly, jako jsou ovocné dezerty, ovesné kaše nebo masové pokrmy. Často se používá také ve směsce koření pro přípravu kari či v kombinaci s medem jako dochucovadlo pro čaj nebo nápoje na bázi mléka. Kromě toho má cejlonská skořice také řadu zdravotních benefitů - podporuje trávení, zlepšuje metabolismus a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Pokud tedy chcete svým jídlům dodat specifickou chuť a zdravotní benefity, určitě nezapomeňte přidat do svých receptů trochu cejlonské skořice!

Zdravotní benefity cejlonské skořice

Zdravotní benefity cejlonské skořice jsou mnohostranné a nezanedbatelné. Tento druh koření je bohatý na antioxidanty, které působí příznivě na celkové zdraví těla. Dále napomáhá snižovat hladinu krevního cukru, což je prospěšné zejména pro diabetiky. Skořice působí také protizánětlivě a antibakteriálně, díky čemuž se užívá i jako prevence v boji s nachlazením a infekcemi. Navíc má pozitivní vliv na trávení, jelikož podporuje tvorbu enzymů potřebných pro zpracování potravy. Zkrátka cejlonská skořice není jen chutné koření, ale také cenný pomocník při udržování dobrého zdraví.

Recepty s cejlonskou skořicí

Cejlonská skořice je krásně aromatické koření, které může být použito v mnoha různých receptech. Zde jsou některé z nejoblíbenějších receptů s cejlonskou skořicí:

1. Ovesné vločky s cejlonskou skořicí: Stačí smíchat ovesné vločky, mléko, banán a lžičku cejlonské skořice a nechat projít přes noc. Ráno si pak můžete vychutnat zdravou a chutnou snídani.

2. Cinnamon rolls: Tento klasický dezert lze snadno upravit přidáním několika kapek oleje z cejlonské skořice do těsta na rohlíky.

3. Skořicový čaj: Přidejte lžičku čerstvě nastrouhaného koření do svého oblíbeného čaje pro trochu extra chuti.

4. Jablkový koláč s cejlonskou skořicí: Povařte oloupaná jablka s cukrem a lžičkou cejlonské skořice, přidejte máslový těsto a dejte péct.

Cejlonská skořice je opravdu univerzálním kořením, které se hodí do sladkých i slaných jídel. S jejím použitím se vaše jídla stanou nejen chutnějšími, ale i zdravějšími.

V závěru lze konstatovat, že cejlonská skořice je velmi oblíbený druh koření s mnoha benefity pro lidské zdraví. Je bohatá na antioxidanty a protizánětlivé látky, které mají pozitivní vliv na zažívací soustavu a metabolismus. Dále se také používá jako přísada do kosmetiky a aromaterapie kvůli svému povzbuzujícímu účinku na pokožku a smysly. Celkově tedy není divu, že cejlonská skořice je uznávaným kořením nejen v asijské kuchyni, ale i po celém světě.

Zdroje

Zdroje se stávají stále důležitějšími v oblasti potravinářství, a to i v případě koření. Jedním z nejpoužívanějších druhů koření je cejlonská skořice. Toto koření se získává z vnitřní kůry stromu Cinnamomum verum, původně rostoucího na Srí Lance. Dnes však může být tento druh skořice nalezen i jinde, včetně zemí jako jsou Indonésie či Madagaskar.

V současné době jsou hlavním zdrojem cejlonské skořice právě tato tropická území, kde se na plantážích sbírají a následně suší. Bohužel, kvůli obtížnému sběru a celkové náchylnosti tohoto druhu ke škůdcům existuje problém s nedostatkem kvalitní cejlonské skořice na trhu.

Protože je cejlonská skořice vysoce ceněna pro svůj specifický aroma a chuťové vlastnosti, hledají farmáři nové a inovativní způsoby jejich pěstování a ochrany proti škodlivým organismům. Zdroje této cenné kořenící suroviny tak mají zásadní vliv na celkovou dostupnost a kvalitu cejlonské skořice na světovém trhu.

Publikováno: 21. 08. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Anežka Nováková

Tagy: cejlonská skořice | druh koření