Zacapa 23: Klenot mezi rumy, který si zaslouží vaši pozornost!

Zacapa 23

Historie zacapa 23: Původ, výroba a tradice

Zacapa 23 je rum, který pochází z Guatemaly, z oblasti Zacapa. Jeho výroba sahá až do roku 1976, kdy byl vytvořen legendárním guatemalským rumovým mistrem Ronem Zacapou. Tento rum se vyrábí z cukrové třtiny, která je fermentována a poté destilována. Po destilaci je rum uložen do sudů ze dřeva bílého dubu, kde zraje až 23 let. Zacapa 23 je známý svou komplexností chutí a vůní, což mu zajistilo prestižní ocenění po celém světě. Tradice spojené s výrobou tohoto rumu sahají hluboko do historie guatemalského řemesla destilace rumu.

Charakteristika rumu zacapa 23: Aroma, chuť a barva

Charakteristika rumu Zacapa 23 je jedinečná díky jeho bohatému a komplexnímu profilu. Aroma tohoto rumu je intenzivní s tóny sušeného ovoce, vanilky a karamelu, doplněné o náznaky koření a dubového dřeva. Chuť Zacapy 23 je sametová a lahodně sladká s tóny medu, kakaa a kůže. Jeho barva se pohybuje od tmavě mahagonové po zlatavou s jiskrou rubínu, což naznačuje jeho dlouhé zrání v sudech po sherry. Tato kombinace vytváří rum plný elegance a harmonie.

Jak správně servírovat zacapa 23: Doporučené sklenice a přílohy

Jak správně servírovat Zacapa 23: Doporučené sklenice a přílohy

Pro maximální užitek z chuti a vůně rumu Zacapa 23 doporučujeme použít sklenici typu snifter nebo tulipánovou sklenici. Tyto sklenice mají tvar, který pomáhá koncentrovat aroma rumu a umožňuje lépe vnímat jeho složité chuťové nuance. Při servírování Zacapy 23 je také doporučeno přidat kousek tmavé čokolády nebo sušených plodů jako přílohu. Tmavá čokoláda dokonale doplňuje bohatou chuť rumu a sušené plody dodají další vrstvu ovocné sladkosti do celkového zážitku.

Recepty s použitím rumu zacapa 23: Koktejly a dezerty

Rum Zacapa 23 je skvělým ingrediencí pro vytvoření lahodných koktejlů a dezertů. Jedním z oblíbených receptů je "Zacapa Espresso Martini". Smíchejte 50 ml rumu Zacapa 23, 25 ml kávového likéru a 25 ml silného espressa v koktejlové míchačce naplněné ledem. Dobře protřepejte a sceďte do sklenice na martini. Pro zdobení můžete přidat třezalkovou fazolku nebo kávová zrnka. Tento koktejl je dokonalou kombinací jemné sladkosti rumu s intenzivní chutí kávy. Pro dezert můžete vyzkoušet "Zacapa Tiramisu", kde namísto likéru do receptu přidejte rum Zacapa 23 pro bohatší chuťový zážitek.

Zdravotní benefity spojené s konzumací rumu zacapa 23

Zdravotní benefity spojené s konzumací rumu Zacapa 23 jsou zajímavým tématem k diskuzi. Studie naznačují, že středně konzumovaný alkohol, jako je rum, může mít pozitivní vliv na zdraví srdce a cév. Obsažené látky v rumu mohou napomoci ke snížení hladiny špatného cholesterolu a zlepšení pružnosti cév. Dále se uvádí, že umírněná konzumace rumu může podpořit trávení a zlepšit metabolismus. Je však důležité dodržovat doporučené denní limity konzumace alkoholu a nezapomínat na individuální reakci každého jednotlivce na alkoholické nápoje.

Publikováno: 18. 02. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Adriana Hájková

Tagy: zacapa 23 | rum