Vše, co potřebujete vědět o parmské šunce: Královna šunek v kuchyni

Parmská Šunka

Co je parmská šunka a jak se vyrábí?

Parmská šunka je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších druhů pršutu na světě. Tato lahodná šunka pochází z oblasti Emilia-Romagna v severní Itálii a její výroba je tradiční až stoletá. Proces výroby parmské šunky začíná vybíráním kvalitních vepřových stehen, které jsou osoleny mořskou solí a nechány odpočívat. Poté se stehna oplachují, aby se odstranila sůl, a následně jsou sušena a zraje ve speciálních podmínkách po dobu minimálně 12 měsíců. Tento proces dává parmské šunce charakteristickou chuť, jemnou texturu a vůni.

Původ parmské šunky a tradice spojené s touto lahůdkou.

Parmská šunka, známá také jako Prosciutto di Parma, má dlouhou tradici sahající až do starověkého Říma. Původní receptura se dodržuje dodnes a zahrnuje pouze vepřové maso, mořskou sůl a čas na sušení. Výroba parmské šunky je vázána na region Emilia-Romagna v severní Itálii a podléhá přísným pravidlům kvality. Tradiční postup zahrnuje solení masa, jeho balení do tvaru šunky a následné sušení po dobu minimálně 12 měsíců. Tato lahůdka je symbolem italské gastronomie a spojena s bohatou historií a kulturou této oblasti.

Jak poznat kvalitní parmskou šunku a jak ji správně skladovat.

Kvalitní parmskou šunku poznáte podle označení "Prosciutto di Parma" a ochranné známky "Crown Parma". Důležité je také hledat šunku s nálepkou Consorzio del Prosciutto di Parma, která zaručuje autentičnost. Kvalitní parmská šunka má charakteristickou sladkou chuť a jemnou vůni. Při skladování je důležité zajistit, aby byla šunka uložena v chladu a suchu, ideálně zabalená do papíru nebo plátna. Doporučuje se spotřebovat ji do několika týdnů od zakoupení pro zachování chuti a kvality.

Recepty a tipy na použití parmské šunky v kuchyni.

Parmazánové těsto s parmskou šunkou a rukolou je skvělá volba na rychlý a chutný oběd. Stačí smíchat hladkou mouku, parmazán, máslo, vejce a sůl. Těsto rozválet, pokrýt plátky parmské šunky a rukoly, posypat dalším parmazánem a péct. Další možností je připravit parmskou šunku s melounem - kombinace sladkého melounu a slané parmské šunky je osvěžující. Pro milovníky těstovin je tu recept na tagliatelle s parmskou šunkou a hráškem - jednoduché jídlo plné lahodné chuti. Inspirací mohou být také parmazánové rolky se špenátem a parmskou šunkou nebo parmazánový krém s parmskou šunkou jako delikátní pomazánka na chleba. Pro pestrost lze vyzkoušet také parmskou šunku v kombinaci s pečeným či grilovaným masem nebo jako ingredienci do salátů či sendvičů.

Zdravotní benefit parmské šunky a její nutriční hodnota.

Zdravotní benefit parmské šunky spočívá v její vysoké kvalitě a nutriční hodnotě. Obsahuje železo, zinek, bílkoviny a vitamíny skupiny B. Díky dlouhodobému sušení obsahuje málo tuku a je bohatá na proteiny. Parmští prasata jsou krmena převážně obilím, což se odráží ve výsledné chuti masa. Konzumace parmské šunky může podpořit správnou funkci svalů a kostí díky obsahu vápníku a fosforu. Je také vhodným zdrojem energie pro organismus. Doporučuje se konzumovat jako součást vyvážené stravy pro zachování zdravého životního stylu.

Publikováno: 26. 02. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Januška Václavík

Tagy: parmská šunka | druh šunky