Sezamový olej: Výživný poklad získaný z sezamových semen pro zdravou kuchyni

Sezamový Olej

Co je sezamový olej?

Sezamový olej je výživný a aromatický olej získávaný z sezamových semen. Je oblíbenou přísadou v asijské kuchyni díky svému charakteristickému chuti a vůni. Má tmavě hnědou barvu a silnou, ořechovou chuť. Sezamový olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny, vitamíny a minerály, což ho činí skvělým přídavkem pro zdravou stravu. Jeho použití ve vaření může dodat pokrmům nejen chuťovou lahůdku, ale také mnoho prospěšných látek pro náš organismus.

Jak se získává sezamový olej?

Sezamový olej se získává lisováním sezamových semen. Pro výrobu kvalitního oleje se používají nepražená semena, která jsou nejprve namočena ve vodě a poté pomalu pražena. Tím se uvolňují aroma a chuť sezamu. Pražená semena jsou následně rozemleta na pastu a ta je lisována za studena. Vzniklý olej je pak filtrován a balen do lahviček. Tento postup zajišťuje zachování všech živin a příjemné chuti sezamu.

Využití sezamového oleje v kuchyni

Sezamový olej je v kuchyni velmi všestranný a může být použit ve mnoha různých pokrmech. Jeho jemná oříšková chuť dodává jídlu zvláštní aroma a výraznost. Sezamový olej se často používá při vaření, smažení nebo jako součást omáček a marinád. Je ideální pro dochucení salátů, polévek, těstovin, rýže nebo stir-fry pokrmů. Může také být použit jako nátěr na pečivo nebo přidán do smoothie pro zvýraznění chuti. Vzhledem k jeho intenzivní chuti je však důležité používat sezamový olej střídmě, aby nepřevládal nad ostatními ingrediencemi.

Zdravotní přínosy sezamového oleje

Zdravotní přínosy sezamového oleje jsou mnohostranné. Obsahuje vysoký podíl zdravých nenasycených mastných kyselin, které přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a podporují zdraví srdce. Dále obsahuje vitamín E, který působí jako antioxidant a chrání buňky před poškozením. Sezamový olej také obsahuje minerály, jako je vápník, železo a hořčík, které jsou důležité pro správnou funkci těla. Jeho konzumace může pomoci posilovat imunitní systém a snižovat riziko některých onemocnění, jako je například osteoporóza či rakovina.

Jak skladovat a používat sezamový olej

Skladování sezamového oleje je důležité pro zachování jeho kvality. Olej je třeba uchovávat v chladném a tmavém prostředí, ideálně v lednici. Důležité je také udržovat uzavřenou láhev, aby se minimalizoval přístup vzduchu a světla. Při používání sezamového oleje je dobré jej nejprve promíchat, protože se může oddělit na vrstvy. Olej lze použít jako základ pro omáčky, marinády nebo dressinky. Může být také použit při smažení nebo pečení, ale není vhodný pro vysoké teploty. Doporučuje se konzumace 1-2 lžiček sezamového oleje denně pro získání jeho zdravotních přínosů.

Recepty s použitím sezamového oleje

Sezamový olej je vynikající přísada do mnoha pokrmů a přináší jim bohatou chuť. Zde je pár jednoduchých receptů, ve kterých můžete využít sezamový olej:

1. Sezamový zeleninový salát: Smíchejte nakrájenou čerstvou zeleninu (např. mrkev, okurka, paprika) se sezamovým olejem, sójovou omáčkou a trochou medu. Přidejte pražené sezamové semínky a promíchejte.

2. Wok s kuřecím masem: Orestujte na pánvi kousky kuřecího masa spolu s nakrájenou zeleninou (např. brokolice, paprika, cibule). Přidejte sójovou omáčku, česnek a ingredience dochuťte sezamovým olejem.

3. Sezamové nudle: Uvařte soba nudle podle návodu na obalu. Smíchejte je se směsí sezamového oleje, rybí omáčky, citronové šťávy a medu. Přidejte nakrájenou zeleninu (např. ředkvičky, paprika) a posypte praženými sezamovými semínky.

4. Marinované tofu: Nakrájejte tofu na plátky a nechte ho marinovat ve směsi sezamového oleje, sójové omáčky, česneku a zázvoru. Poté orestujte na pánvi nebo grilujte.

5. Sezamový dip: Smíchejte sezamový olej s tahini pastou, citronovou šťávou, česnekem a solí. Tento dip je skvělý k zelenině, pečivu nebo jako omáčka k masu.

Vyzkoušejte tyto recepty a objevte vynikající chuť a výživné benefity sezamového oleje ve vaší kuchyni!

Možné vedlejší účinky sezamového oleje

Sezamový olej je obecně považován za bezpečný a zdravý, ale jako u všech potravin je možné, že někteří lidé mohou vykazovat alergické reakce na sezam nebo sezamový olej. Pokud máte alergii na sezam nebo jiná semena, měli byste se vyvarovat konzumace sezamového oleje. Dále je třeba si uvědomit, že sezamový olej obsahuje vysoké množství kalorií a tuku, takže byste ho měli používat s mírou, pokud sledujete svou hmotnost. Vzhledem k tomu, že sezamový olej má silnou chuť a aromatickou vůni, někteří lidé mohou preferovat jemnější oleje při vaření.

Kde zakoupit kvalitní sezamový olej

Kvalitní sezamový olej lze zakoupit v specializovaných obchodech se zdravou výživou, bio obchodech nebo na internetu. Doporučuje se vybírat olej, který je lisovaný za studena a je certifikovaný jako ekologický. Důležité je také zkontrolovat složení a přesvědčit se, že neobsahuje žádné přidané látky či konzervanty. Při nákupu je vhodné si vybrat olej ve tmavé lahvi, která chrání před slunečním zářením a prodlužuje tak jeho trvanlivost. Nezapomeňte také porovnat ceny a recenze různých značek oleje, abyste si vybrali ten nejkvalitnější produkt pro vaši kuchyni.

Sezamový olej je skvělým a všestranným přísadou do vaší kuchyně. Jeho bohatá chuť a výživné složení ho dělají nejen chutným, ale také zdravým. Obsahuje mnoho prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty. Sezamový olej lze použít při vaření, pečení i jako součást omáček a dressinků. Může být také použit na dochucení salátů nebo marinování masa. Přidejte sezamový olej do své kuchyně a dopřejte si jeho blahodárné účinky pro vaše zdraví.

Publikováno: 25. 11. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Januška Václavík

Tagy: sezamový olej | olej získaný z sezamových semen