Cheddar: Krále sýrů objevte v naší nové příloze o potravinách!

Cheddar

Co je cheddar?

Cheddar je tvrdý sýr původem z Anglie, který se vyrábí z kravského mléka. Je to jeden z nejoblíbenějších druhů sýra na světě díky své bohaté chuti a výraznému aroma. Charakteristická pro cheddar je takzvaná "cheddaring" technika, při které se sýr ručně stlačuje a skládá, což mu dodává specifickou texturu a chuť. Cheddar bývá obvykle oranžové barvy díky přidání látek jako například anatto.

Historie cheddaru

Historie cheddaru sahá až do 12. století, kdy se začal vyrábět v anglickém hrabství Somerset. Původně byl cheddar vyrobený ze skopového mléka a postupně se stal oblíbeným sýrem po celé Británii. Během průmyslové revoluce ve 19. století se začal vyrábět masově a exportovat do zahraničí. Dnes je cheddar oblíbeným sýrem po celém světě a existuje mnoho variant od jemného až po extra ostřejší chuť.

Výroba cheddaru

Výroba cheddaru je proces, který pochází z anglického hrabství Somerset. Po zahřátí mléka se přidá syřidlo a kvašení začíná. Následně se tvaruje sýrová hmota do velkých bloků nazývaných "sýrové kostky". Tyto kostky se ručně odebírají a skládají do vysokých věží, kde se nechají odtéct syrovátka. Poté následuje tzv. "cheddaring" proces, během kterého jsou kostky pravidelně obraceny a skládány na sebe, což dává sýru jeho charakteristickou strukturu a chuť. Nakonec je sýr usušen a zraje ve speciálních podmínkách.

Chuť a vůně cheddaru

Chuť a vůně cheddaru jsou charakterizovány jako bohaté, plné a pikantní. Cheddar má typicky silnou a pronikavou chuť s lehce krémovým dozníváním. V závislosti na délce zrání se mohou objevit různé tóny, jako oříšky, máslo nebo dokonce karamel. Vůně cheddaru je intenzivní a připomíná syrové mléko s nádechem bylinek a koření. Díky svému komplexnímu profilu cheddar dodává jídlu výraznou chuťovou dimenzi.

Použití cheddaru v kuchyni

Použití cheddaru v kuchyni je velmi rozmanité a tento sýr se hodí do mnoha jídel. Díky své intenzivní chuti a dobře tající konzistenci je oblíbeným ingrediencí v sendvičích, hamburgerech, nachos, mac and cheese či omeletách. Cheddar se také skvěle hodí do různých omáček, polévek nebo na pizzu. V kuchyni lze cheddar použít i jako samostatnou pochoutku s hruškami, hroznovým vínem nebo ořechy. Tento sýr je opravdu univerzálním pomocníkem při vaření a pečení.

Zdravotní výhody cheddaru

Zdravotní výhody cheddaru spočívají v jeho nutriční hodnotě. Obsahuje vysoké množství vápníku, který je důležitý pro zdraví kostí a zubů. Také je bohatý na bílkoviny, které podporují růst svalů a regeneraci tkání. Dále obsahuje vitamín B12, který je klíčový pro správnou funkci nervové soustavy. Cheddar má také vysoký obsah mastných kyselin, které jsou důležité pro zdravou funkci mozku a srdce. Však jako u všech potravin platí, že konzumace by měla být v rámci vyvážené stravy.

Jak skladovat cheddar

Cheddar je sýr s vyšším obsahem tuku, což znamená, že správné skladování je klíčové pro uchování jeho čerstvosti a chuti. Nejlepší je uchovávat ho v chladničce při teplotě kolem 4-8 °C. Důležité je také zabránit vysušení sýra, proto ho uchovávejte v originálním obalu nebo v potravinové fólii. Před uložením do lednice dejte sýr na talíř a zakryjte ho utěrkou namočenou ve slané vodě, což pomůže udržet vlhkost a zabrání rozvoji plísní. Cheddar může absorbovat pachy z okolí, proto ho skladujte odděleně od silně vonících potravin. S dodržením těchto jednoduchých pravidel si můžete vychutnat čerstvý cheddar po delší dobu.

Recepty s cheddarem

Recepty s cheddarem jsou nekonečné a tato lahodná pochoutka může být použita v různých kulinářských kreacích. Jedním z oblíbených receptů je Cheddarový sendvič s grilovanými rajčaty a avokádem. Na plátku čerstvého chleba rozetřete máslo, přidejte plátek cheddaru, grilované plátky rajčat a nakrájené avokádo. Druhým populárním receptem je Cheddarový krémový bramborový salát, kde se vařené brambory smíchají s majonézou, kysanou smetanou, jemně nasekanou cibulí a nastrouhaným cheddarem. Tento salát je skvělým doplňkem k grilovanému masu nebo jako samostatný pokrm. Cheddar také skvěle chutná ve slaných muffinech nebo jako součást mac and cheese. S cheddarem se můžete opravdu kulinářsky vyřádit!

Publikováno: 25. 02. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Pavla Horáková

Tagy: cheddar | typ sýra