Burrata: Královský italský sýr, který rozpouští jazyk i srdce

Burrata

Burrata, italský sýr původem z jižní Itálie, se stává stále oblíbenějším po celém světě. Jeho měkká a krémovitá konzistence a jemná chuť si získala srdce mnoha milovníků sýrů. Burrata se vyrábí z hladkého tvarohu, který se plní mlékem a smetanou a následně se uzavře do tenké vrstvy mozzarelly. Tento unikátní proces vytváří lahodnou kombinaci tekutiny uvnitř sýru a měkkého, vláknicového exteriéru. V tomto článku se dozvíte více o přípravě, podávání a chuťových kombinacích burraty.

Historie burraty

Burrata je italský sýr, který pochází z oblasti Puglia v jihovýchodní Itálii. Historie burraty sahá až do 20. století, kdy se začal vyrábět jako jeden ze způsobů jak využít zbytky sýra z jiných druhů.

Původně se burrata vyráběla pouze pro lokální konzumaci, ale postupně si našla cestu i do dalších částí Itálie a později i do světa. Dnes je burrata oblíbenou lahůdkou nejen Italkám a Italům, ale i milovníkům gastronomie po celém světě.

V současnosti existuje mnoho různých variant burraty, přičemž každá má své specifické chuťové charakteristiky a texturu. Na trhu lze najít například burratu vyrobenou z kravského mléka, ovčího nebo kozího mléka či s přídavkem bylinek nebo černých oliv.

Nicméně bez ohledu na to, jaká varianta burraty se Vám zalíbí nejvíc, dnes už je tato kulinářská specialita úspěšnou součástí italské gastronomie i celosvětové kuchyně.

Výroba burraty

Výroba burraty je tradiční italský postup vzniku speciálního sýru, který patří k nejvyhlášenějším produktům italské gastronomie. Burrate se vyrábí z kravského mléka, ke kterému se přidává ředící enzym a zakysanou směs se zahřívá až na teplotu 38 stupňů Celsia. Poté se do mléka přidávají sýrové kultury, které pomohou přeměnit bílkoviny v mléce na sýrovou hmotu.

Jakmile se hmotnost začne srážet, oddělují se takzvané syrovátky a hnědový bazén zbylé hmoty se ručně rozmísťuje do malých tvarů. Do této směsi pak následně vložíme kuličku mascarpone a smetanu, důkladně promícháme a opatrně uzavřeme kapsou ze sýru. Sousedící vrstva masa je obvykle mírně méně hustší než ta uvnitř kapsy.

Hotový sýr má jemnou chuť a konzistenci mlékem nasáknuvších pramenitých nougatových sladkostí. Jeho charakteristický ráz dodávají burrate také koženomaki na jeho povrchu, díky němuž dosahuje svého jedinečného vzhledu. Pro mnohé je burrata sýrem, u kterého nevíte, jestli ji máte jíst nebo sledovat - ať už se rozhodnete pro cokoliv z toho, představuje zážitek pro všechny smysly.

Charakteristika burraty

Burrata je italský sýr pocházející z Apulie. Jeho název v překladu znamená "rozbitá", což odkazuje na jeho specifickou strukturu. Burrata se skládá z vnějšího měkkého pláště, který je obvykle vyroben z mozarely, a vnitřního jádra, které je tvořeno smetanovým sýrem a mlékem. Tato kombinace dává burratě krémovou a jemnou chuť, kterou ocení jak milovníci sýrů, tak i ti, kteří preferují delikátní chuťové nuance. Burrata se vyrábí ručně a pouze z čerstvého kravského mléka ze střední Itálie. Je ideálním doplňkem pro pokrmy jako caprese salát nebo bruschetta a nabízí skvělou alternativu k tradiční mozarele.

Chuť a využití burraty v kuchyni

Burrata je italský sýr, který má na pohled nevinnou čistotu, ale jeho chuťový profil je plný komplexních a bohatých chutí. Tento sýr je vyroben z mozzarelly a smetany, což z něj dělá unikátní pochoutku. Burrata se obvykle podává v salátech, kde se snoubí s čerstvým ovocem a zeleninou. Mnoho kuchařů ho také používá jako přísadu do různých omáček nebo jako náplň do těsta pro pizzy nebo krekry. Nejdůležitější při použití burraty je udělat si čas na její konzumaci a skutečně si vychutnat její neskutečnou chuť.

Oblíbené recepty s burratou

Burrata je italský sýr, který se stává čím dál tím populárnějším po celém světě. Jeho krémová chuť a jemná konzistence jej dělají oblíbeným přísadou pro mnoho receptů, zejména pro hlavní chody a saláty. Zde je pár receptů s burratou, které si určitě zamilujete.

1. Burrata salát s rajčaty a bazalkou: Jemné kousky burraty jsou kombinovány s čerstvými rajčaty a bazalkou, což vytváří dokonalou letní předkrm nebo lehký oběd.

2. Burrata pizza: Vynikající kombinace mozzarelly a burraty na vrcholu domácí pizzy dodává tomuto klasickému jídlu nový rozměr chuti.

3. Burrata pasta se špenátem a rajčaty: Pokud hledáte rychlý, ale vynikající recept na večeři, zvažte této delikatesní pasta s kombinací burraty, špenátu a rajčat.

4. Burrata sendvič s pestem: Chuťově bohatší varianta klasického sendviče obsahuje vrstvy mnoha ingrediencí, jako jsou sušené rajčata, avokádo a samozřejmě burrata.

5. Burrata gratinované brambory: Chutné a syté, tyto gratinované brambory s burratou jsou dokonalým doplňkem k libovolnému hlavnímu jídlu.

Burrata není jen dalším sýrem na pultě, ale je to opravdová lahůdka. Je vynikajícím doplňkem pro mnoho různých pokrmů a její chuť dokáže zlepšit každý recept. Zkuste některý z těchto jednoduchých receptů a určitě nebudete litovat!

Doporučení pro servírování burraty

Pokud máte rádi italskou kuchyni, jistě jste slyšeli o burrate - klasickém sýru pocházejícím z oblasti Apulie. Tento měkký sýr z mozzarelly a smetany se stává oblíbeným především pro svou krémovou texturu a lahodnou chuť. Pokud se rozhodnete vyzkoušet si servírování burraty, doporučujeme koupit čerstvý sýr, který je nejlepší konzumovat co nejdříve po zakoupení.

Při servírování burraty je důležité umožnit sýru dostatek času na to, aby se zahřál na pokojovou teplotu. Ideální je nechat ho v lednici do 30 minut před podáváním a poté ho podávat spolu s kvalitním italským chlebem a olivovým olejem. Burrtu můžete také použít jako ingredienci do salátů nebo ji posypat bylinkami pro další vrstvu chuti. Pamatujte si, že tato delikatesa není určena ke vaření a měla by být konzumována co nejrychleji po otevření balení.

Na závěr lze říci, že burrata je nejen lahodný italský sýr, který si získal srdce gurmánů po celém světě, ale také dokonalá kombinace kvalitních ingrediencí. Díky svému jedinečnému složení a chuti se stal oblíbenou součástí mnoha pokrmů. Ať už ji podáváte samotnou nebo využíváte jako ingredienci do salátů, těstovin či pizzy, burrata vás jistě nezklame. Pokud si rádi dopřáváte luxusní gastronomické zážitky, rozhodně si musíte vyzkoušet tento klenot italské kuchyně.

Zdroje

Výroba burraty je založena na tradičním italském receptu, který pochází z oblasti Apulie. Základem sýra je mozzarella, která se smísí s mlékem a smetanou. Poté se vytvoří kulatý uzavřený sáček, do kterého se dá náplň ze stejného typu měkkého sýru a zakroutí se. Buratta se často podává na salátu nebo kousky jsou použity při přípravě různých těstovinových jídel. Pro milovníky lahodného a krémového sýra je burrata skvělou volbou.

Publikováno: 18. 08. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Januška Václavík

Tagy: burrata | italský sýr