Štěpánská pečeně: Skvělá chuťová symfonie, kterou si gastronomové nesmí nechat ujít!

Štěpánská Pečeně

Úvod

Štěpánská pečeně – neodolatelný druh jídla

Historie a původ štěpánské pečeně

Historie a původ štěpánské pečeně

Štěpánská pečeně je lahodné jídlo, které se těší velké oblibě mezi milovníky masných specialit. Tato pochoutka má svůj původ v české kuchyni a její historie sahá až do středověku.

Tradičně se štěpánská pečeně připravovala jako slavnostní pokrm při různých oslavách, zejména během Vánoc, Velikonoc nebo svatby. Její název je odvozen od jména svatého Štěpána, patrona vánočního dne.

Hlavní surovinou pro přípravu štěpánské pečeně je hovězí nebo vepřové maso, které se marinuje v aromatickém koření a bylinkách, aby nabralo bohatou chuť. Potom je maso pomalu pečeno ve speciálním troubovém hrnci spolu s cibulí, rajským protlakem a dalšími ingrediencemi, které dodávají jedinečnou chuť.

Přestože existuje mnoho variant receptu na štěpánskou pečení, zásadním prvkem zůstává dlouhý čas vaření na nízké teplotě, díky kterému se maso krásně změkčí a chuť se propojí s ostatními přísadami. Výsledkem je šťavnatá a aromatická pochoutka, která rozpouští se v ústech.

Dnes je štěpánská pečeně oblíbeným pokrmem nejen v České republice, ale také v dalších zemích střední Evropy. Je často podávána s bramborovým knedlíkem nebo pečenými brambory a doplňkovým zeleninovým salátem.

Historie i původ štěpánské pečeně jsou tedy hluboce zakořeněny v naší kuchyni a staly se nedílnou součástí tradiční české gastronomie. Pokud máte rádi bohatou masovou chuť spojenou s jedinečnými kořenitými aroma, rozhodně si nenechte ujít možnost ochutnat tuto lahůdku!

Ingredience potřebné k přípravě

Ingredience potřebné k přípravě

Pro přípravu štěpánské pečeně budete potřebovat následující ingredience:

- Kus hovězího masa (např. plece nebo krku), ideálně s kostí

- Cibule

- Mrkev

- Brambory

- Česnek

- Hovězí vývar nebo voda

- Sůl a pepř

- Bylinky dle chuti (např. tymián, rozmarýn, bobkový list)

- Olej nebo máslo pro smažení

Toto jsou základní ingredience pro přípravu šťavnaté a chutné štěpánské pečeně. Samozřejmě můžete do receptu přidat další suroviny podle svých preferencí a chuti.

Postup přípravy štěpánské pečeně

Postup přípravy štěpánské pečeně

Štěpánská pečeně je lahodné jídlo, které se vyznačuje bohatou a aromatičnou chutí. Pokud se rozhodnete připravit si toto delikátní jídlo, postupujte následovně:

1. Než začnete, ujistěte se, že máte k dispozici čerstvé a kvalitní suroviny. Pro štěpánskou pečeně budete potřebovat hovězí maso (nejlépe z hýždě nebo svíčkové), cibuli, česnek, koření dle chuti (například pepř, sůl, paprika) a olej na smažení.

2. Maso si nejprve omyjte pod tekoucí vodou a osušte. Následně ho nakrájejte na tenké plátky.

3. V hrnci rozehřejte trochu oleje a na něm osmažte nakrájenou cibuli do doby, než zezlátne. Přidejte také prolisovaný česnek a promíchejte.

4. Do cibulové směsi přidejte plátky masa a důkladně promíchejte, aby se maso obalilo kořením. Podle chuti můžete přidat další koření, například papriku, pepř nebo sůl.

5. Nechte maso chvíli odležet a marinovat v kořeněné směsi. Ideálně by mělo odpočívat alespoň 30 minut, aby se dobře promísily chutě.

6. Po odležení připravte si pekáč a lehce ho vymažte olejem. Do pekáče vložte nakrájené plátky masa společně s cibulovou směsí. Ujistěte se, že je maso rovnoměrně rozloženo po celém pekáči.

7. Pekáč s masem dejte do předem vyhřáté trouby na teplotu 180 °C a pečte asi hodinu, dokud není maso měkké a zlatavé.

8. Hotovou štěpánskou pečeně můžete podávat s rýží, bramborovými knedlíky nebo čerstvou zeleninou podle svého gusta.

Nyní víte, jak připravit vynikající štěpánskou pečeně! Následujte tento jednoduchý postup a dopřejte si skvostnou chuť tohoto tradičního českého jídla.

Varianty a příklady receptů

Varianty a příklady receptů

Štěpánská pečeně – druh jídla

Štěpánská pečeně je tradiční české jídlo, které si získalo srdce mnoha gurmánů. Tento druh pokrmu nabízí různé varianty a příklady receptů, které lze upravit podle osobních preferencí a požadovaného vkusu.

Jednou z variant štěpánské pečeně je například klasický recept s vepřovým masem. Maso se marinuje v aromatickém koření a pak se opéká spolu s cibulí a oloupanými brambory. Výsledkem je chutná pečeně s křupavou slaninkou a lahodným omáčkou.

Další možností je připravit štěpánskou pečeni ze skopového masa nebo hovězího. Tyto druhy masa mají svou vlastní specifickou chuť, která dodá pokrmu jedinečnost. Doporučujeme maso marinovat ve víně nebo bylinkovém oleji, aby se dostatečně prošpikovalo aromatickými látkami.

Pokud preferujete bezmasou variantu štěpánské pečeně, můžete ji připravit i se zeleninou. Například kombinace brambor, mrkve, cibule a papriky vytvoří vynikající chuťový zážitek. Zelenina se nejprve orestuje na pánvi a poté se peče spolu s bylinkami a sýrem.

Pro milovníky pikantních pokrmů je tu také varianta štěpánské pečeně s přídavkem chilli papriček. Ty dodají jídlu pikantní nádech a zajímavou vyváženost chuti. Doporučujeme ale být opatrný při používání chilli papriček, abyste nepřehnali množství a zachovali si radost z jídla.

Varianty štěpánské pečeně jsou opravdu mnoho a každý si může vybrat podle svých preferencí. S tímto receptem můžete experimentovat, zkoušet různé kombinace koření i surovin, a vytvořit si tak unikátní štěpánskou pečeni, která bude ladit s vaším vkusem. Přejeme dobrou chuť!

Doporučení pro servírování a přílohy k štěpánské pečeni

Doporučení pro servírování a přílohy k štěpánské pečeni

Štěpánská pečeně je lahodné jídlo plné chuti, které si zaslouží dokonalý doprovod. Pokud plánujete podávat štěpánskou pečeně, následující doporučení pro servírování a přílohy vám pomohou vytvořit skvělou gastronomickou kombinaci.

1. Servírování:

- Nechte štěpánskou pečeně odpočinout po upečení, aby se zachovala její šťavnatost a jemnost.

- Nařežte ji na tenké plátky, které lze snadno zkonzumovat.

- Podávejte na teplém talíři, aby se udržela správná teplota.

2. Přílohy:

- Bramborový knedlík: Kombinace měkkosti knedlíku s bohatostí šťavnaté pečeně je naprosto dokonalá.

- Kyselé zelí: Jeho kyselost dokonale kontrastuje s bohatým masem a dodává mu pikantní chuť.

- Smažené brambory: Křupavé a dochucené brambory jsou skvělým doplňkem k sytému jídlu.

- Zelenina na grilu: Osvežující zelenina, jako je cuketa, paprika nebo cibule na grilu, dodá jídlu zdravý a lehký prvek.

- Bramborová kaše: Tato klasická příloha je vždy dobrým doprovodem pro pečené maso.

3. Omáčky:

- Smetanová omáčka s houbami: Krémová omáčka s plátky hub dodává štěpánské pečeni dokonalou chuťovou vrstvu.

- Vinná omáčka: Intenzivní omáčka vyrobená z červeného vína, cibule a koření může být skvělým kontrastem k masu.

- Pepřová omáčka: Pokud máte rádi pikantní chuť, pepřovou omáčku si rozhodně vyzkoušejte.

Pamatujte, že kombinace servírování a příloh je velmi individuální. Doporučení jsou zde pro inspiraci, ale nebojte se experimentovat a vytvořit svůj vlastní unikát ve spojení štěpánské pečeně s oblíbenými přílohami.

Možnosti úpravy receptu dle osobních preferencí

Možnosti úpravy receptu dle osobních preferencí pro štěpánskou pečení

Oblíbenost a význam štěpánské pečeně v české gastronomii

Oblíbenost a význam štěpánské pečeně v české gastronomii

Štěpánská pečeně, jedinečný druh jídla, který hraje velkou roli v české gastronomii. Tato tradiční specialita se stala oblíbenou ve své domovině pro svou bohatou chuť a příjemné aroma.

Význam štěpánské pečeně tkví nejen ve svém lahodném chuti, ale také v jejím kulturním dědictví. Toto jídlo je často spojováno s oslavami a slavnostmi, jako například Štědrý den nebo vánoční obřady. Podávání štěpánské pečeně se stalo nedílnou součástí českých tradic a zvyklostí.

Při přípravě štěpánské pečeně se používají vybrané kusy hovězího masa, které jsou naloženy do speciální marinády. Poté je maso pomalu pečeno ve speciálním troubovém hrnci, což mu dodává jemnost a dokonalost.

Jedinečným prvkem této speciality je také použití kyselých okurek a cibule při podání. Tyto přísady zvyšují chuťové vlastnosti a dodávají štěpánské pečeni charakteristickou svěžest.

V českých restauracích a hospodách je štěpánská pečeně stále oblíbenou volbou mezi místními obyvateli i turisty. Je to jídlo, které přináší pocit pohody a tradice. Je symbolem českého gastrodědictví a dokazuje, jak významné je jídlo pro kulturu a identitu země.

Závěr a poděkování

Závěr a poděkování

Po celém tomto textu jsme se detailně zabývali úžasnou štěpánskou pečení, která je jedním z nejoblíbenějších druhů jídla. Doufám, že jste se při čtení dozvěděli mnoho zajímavých informací o historii, přípravě a chuti této lahůdky.

Na závěr bychom chtěli vyjádřit naše upřímné poděkování všem, kteří nám pomohli s tvorbou tohoto textu. Díky nim jsme mohli shromáždit dostatek informací a nabýt hlubšího porozumění pro štěpánskou pečeni.

Děkujeme také všem kuchařům a kuchařkám, kteří se starají o to, aby štěpánská pečeně chutnala tak skvěle. Jejich um přináší radost naše chuťové buňky.

V neposlední řadě chceme poděkovat i vám - našim čtenářům. Bez vaší podpory a zájmu by nebylo možné tvořit takový obsah plný vášnivosti pro gastronomii.

Doufám, že jste si užili čtení tohoto textu stejně jako my při jeho psaní. Přejeme vám mnoho štěstí při vaření a ochutnávání štěpánské pečeně!

- Tým českých asistentů

Zdroje

Zdroje pro štěpánskou pečeně:

1. Maso: Pro přípravu štěpánské pečeně je nezbytné zvolit kvalitní maso. Doporučuje se použít hovězí nebo vepřové maso s dostatečným obsahem tuku, které zajišťuje šťavnatost a chuť.

2. Koření: Tajemstvím vynikající štěpánské pečeně je správné koření. Používají se typická koření jako pepř, sůl, majoránka, rozmarýn, ale každý kuchař může po svém upravit recepturu a přidat další oblíbená koření.

3. Omáčka: Pro dokonalou štěpánskou pečeně je důležité mít k dispozici bohatou omáčku. Obvykle se používá vývar ze šťavy z masa, který se zahustí moukou či smetanou a dochutí se podle chuti.

4. Zelenina: Součástí lahodného pokrmu jsou také různé druhy zeleniny. Hlavně cibule, mrkev a petrželka jsou tradičními přísadami pro vaření štěpánské pečeně.

5. Porce a podávání: Hotovou štěpánskou pečeně je vhodné krájet na tenké plátky a podávat se smaženými bramborami, knedlíky nebo čerstvým chlebem. Každý host si může přidat omáčku či zeleninu podle svého přání.

Připravte si tyto zdroje a s láskou vařte vynikající štěpánskou pečeně, která těší chuťové buňky každého gurmána!

Publikováno: 16. 07. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Adriana Hájková

Tagy: štěpánská pečeně | druh jídla