Pršut: Klenot mezi sušenými šunkami, který si zaslouží vaši pozornost v gastronomii

Pršut

Co je pršut?

Pršut je pochoutkou, která pochází ze Středozemí. Jedná se o tradiční sušenou šunku, která bývá vyrobena z vepřového masa. Proces výroby pršutu je velmi dlouhý a náročný, ale to je právě to, co dělá z pršutu tak vynikající lahůdku. Maso se nejprve osolí a poté usuší na slunci nebo ve speciálních sušicích komorách. V Itálii a Chorvatsku se pršut podává jako předkrm s chlebem a olivami, ale může být také součástí hlavního jídla nebo použit jako ingredience do různých pokrmů.

Historie pršutu

Historie pršutu sahá až do starověkého Říma, kde se stala populárním jídlem mezi legionáři. Průmyslová výroba pršutu začala v Itálii a Španělsku ve středověku a během doby se rozšířila po celém světě.

Tradičně se pršuty suší na vzduchu a slunci po dobu několika měsíců nebo dokonce let, což zajišťuje vysokou kvalitu masa a charakteristickou chuť. V současné době existuje mnoho různých druhů pršutu z různých regionů světa s odlišnými tradicemi, ale všechny mají společné to, že jsou vyrobeny s láskou a tradičním postupem.

Pršut je oblíbeným chody pro mnoho lidí po celém světě a je hojně používán jako přísada do různých receptur. Jestliže máte rádi chuťové experimenty, určitě si dejte s ním záležet.

Výroba pršutu

Výroba pršutu je dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost a pečlivost. Prvním krokem je výběr kvalitního masa, ideálně z vyzrálého vepřového stehna. Následně se maso solí a nechá se odpočinout několik dní, aby se dostalo do správné konzistence.

Poté následuje fáze sušení, která může trvat i několik měsíců. V tomto období musí být pršut uskladněn v suchých a dobře větraných prostorech s přesně stanovenou teplotou a vlhkostí.

Během sušení pravý italský pršut získává svůj jedinečný chuťový profil díky širokému spektru mikroorganismů, kteří na povrchu masa pracují. Konečnou fází je uvaření pršutu v soli a nakrájení na tenké plátky.

Vyrábění pršutu je tak uměním, které lidstvo praktikuje po staletí a jeho hodnota spočívá nejenom ve skvostné chuti, ale i v tradici celých regionů.

Různé druhy pršutu a jejich charakteristika

Různé druhy pršutu a jejich charakteristika

Pršut, oblíbená delikatesa pocházející z jihu Evropy, se vyrábí sušením a zrají minimálně několik měsíců. Existuje mnoho různých druhů pršutu, každý s vlastními charakteristickými rysy.

Prosciutto di Parma pochází z italského regionu Emilia-Romagna a je nejznámější verze pršutu. Tento typ má charakteristickou sladkou chuť, která se získává díky použití soli bez přísad.

Serrano je španělský pršut, který se vyrábí v Andalusii. Je to tmavší varianta pršutu a má suchší texturu s mírnou slanou chutí.

Jamon Iberico, také známý jako černý pršut, pochází ze Španělska a Portugalska od plemene iberského prasete. Má silnou chuť a vysoký obsah tuku.

Prosciutto di San Daniele je další italský druh pršutu, který se vyrábí ve Friuli-Venezia Giulia. Tento typ má jemnou chuť a lehkou slupku.

Každý druh pršutu má své jedinečné kvality a chuťové nuance. Pokud hledáte kulinářský zážitek, zkuste ochutnat různé druhy pršutu a objevovat jejich charakteristické vlastnosti.

Jak podávat pršut

Sušená šunka známá jako pršut je lahodným pochoutkou, kterou si můžete dopřát sami nebo ji servírovat na různých příležitostech. Pokud se chystáte podávat pršut, existuje několik způsobů, jak to udělat správně a elegantně.

Prvním krokem je zvolit vhodné místo pro servírování pršutu. Doporučujeme umístit pršut na masový stojan nebo krásnou desku, kterou uspořádáte tak, aby byla hezká na pohled a praktická pro nakrájení.

Druhým krokem je správné nakrájení pršutu. K dispozici jsou dva způsoby – ruční či strojové řezání. Pokud použijete strojové řezání, budou plátky dokonale rovnoměrné a tenké. Při ručním řezání si můžete nastavit tloušťku podle svých představ.

Třetím krokem je prezentace pršutu na talíři či stole. Plátky pršutu mohou být naskládány do tvaru rosolu či prostě položeny volně vedle sebe. Doporučujeme využít bylinky či ovoce k ozdobení talíře, což dodá jídlu zvláštní vnuť a chuť.

Nakonec, nikdy nezapomínejte na doprovodné nápoje. Pršut se nejlépe rozvine v kombinaci s červeným vínem, ale také si můžete dopřát sklenku studeného pivka či osvěžující prosecco.

S těmito jednoduchými tipy budete připraveni podat pršut jako profesionál.

Recepty s pršutem

"Recepty s pršutem" přinášejí lahodné možnosti, jak využít chutnou sušenou šunku v různých pokrmech. Od jednoduchých snídaňových toastů až po sofistikované hlavní chody, pršut dodává jídlu intenzivní chuť a zahuštění. Objevte naše kreativní recepty s pršutem a nechte si je chutnat!

Kde zakoupit kvalitní pršut

Jak skladovat pršut

Pršut, sušená šunka plná lahodné chuti, si získal srdce mnoha gurmánů po celém světě. Pro zachování jeho výjimečné kvality a předejití nežádoucím účinkům je důležité věnovat pozornost správnému skladování. Zde je několik tipů, jak se postarat o vaši pršut:

1) Skladujte pršut na suchém a chladném místě.

2) Nikdy neumisťujte pršut do mrazničky.

3) Při nakrájení dbajte na to, aby stroužky byly co nejtenčí. Tak se sníží kontakt s kyslíkem a pršut zůstane čerstvý déle.

4) Pokud máte velký kus pršutu, který zpracováváte postupně, pokrývejte ho igelitovou fólií nebo speciálním papírem určeným pro skladování potravin.

5) Nezapomeňte ochránit váš pršut před hmyzem - položte ho na rošt a nadejte ho síťkou proti muchám a komárům.

S těmito jednoduchými tipy bude vaše sušená šunka krásně čerstvá a chuť jemná jako v den zakoupení.

Zajímavosti o pršutu

Zajímavosti o pršutu:

Pršut, sušená šunka, je lahodná specialita pocházející z jihovýchodní Evropy. Je známý svou delikátní chutí a dlouhotrvajícím procesem výroby. Zde jsou některé zajímavé fakty o této pochoutce:

- Proces sušení pršutů trvá nejméně 12 měsíců, ale některé druhy se suší i dva roky.

- Pochází ze tří hlavních oblastí: Itálie, Španělsko a Chorvatsko.

- Pršut se tradičně podává tenkými plátky s olivovým olejem a kousky sýra, čerstvou bagetou a sklenicí dobrého vína.

- V Itálii existuje speciální festival pršutů (Fiera del Prosciutto di Parma), který se koná každoročně v září.

- Pršut obsahuje vysoké množství bílkovin a je bohatý na železo.

- Jeho cena se odvíjí od kvality masa a délky doby sušení.

Pokud milujete šunku, určitě byste si měli vyzkoušet pravý italský nebo chorvatský pršut. Vaše chuťové buňky vám to jistě poděkují!

Závěr a doporučení

Závěrem lze říct, že sušená šunka je vynikající delikatesou, kterou si může dopřát každý milovník kvalitního a chutného jídla. Doporučujeme zvolit kvalitní pršut od renomovaného výrobce a konzumovat ho s chlebem, olivami nebo sýrem. Pokud si přejete skutečně autentický zážitek, nedoporučujeme šetřit časem a vyrazit do regionů jako je například Istrie nebo Dalmácie, kde se tradice sušení šunky udržuje již staletí. Přejeme dobrou chuť!

Publikováno: 30. 03. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Lenka Vlčková

Tagy: pršut | sušená šunka