Připravte si lahodnou koprovou omáčku podle šéfkuchaře Pohlreicha

Koprová Omáčka Pohlreich

Vítejte u článku o kulinárním umění! Dnes se podíváme na jeden z nejpřednějších receptů od českého šéfkuchaře Martina Pohlreicha - koprovou omáčku. Tato omáčka je oblíbená pro svou všestrannost, která ji dělá vhodnou pro mnoho jídel, jako jsou ryby, maso a těstoviny. V následujícím článku se naučíte vytvořit tuto delikatesu zcela sami a překvapit své hosty skvělým chutným zpestřením vašeho jídla!

Historie koprové omáčky

Historie koprové omáčky sahá až do 19. století, kdy se stala populární především v českých zemích. První recept na tuto omáčku lze najít v knize "Nové pokusy o vaření" z roku 1826 od Karla Neumanna. Pravděpodobně ale má kořeny v tradiční české kuchyni, kde již staří mistři vaření používali koprovou bylinku jako koření a ochucovadlo do různých omáček.

Koprová omáčka se stala velmi oblíbenou díky svému jemnému a osvěžujícímu aroma, které se hodilo ke štavnatým masům i zeleninovým pokrmům. Dnes existuje mnoho variant tohoto receptu, který se liší použitím různých ingrediencí a metodou přípravy, ale základem zůstává drcený kopr a smetana či zakysaná smetana. Koprové omáčce dal novodobý rozměr také český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který ji zařadil do svého repertoáru jako jeden ze svých nejpopulárnějších receptů.

Ingredience

Koprová omáčka patří mezi oblíbené druhy omáček, které se často podávají k masu nebo rybám. Tato omáčka se vyznačuje svou lahodnou chutí po kopru a jemnou konzistencí. K přípravě této omáčky budete potřebovat několik základních ingrediencí, jako například máslo, cibuli, hladkou mouku, smetanu a samozřejmě kopr. Tyto suroviny se postupně smaží na pánvi a poté se zalijí vývarem. Omáčka se vaří do doby, než dosáhne požadované konzistence a chuťových vlastností. Důležité je také dodržovat správný poměr jednotlivých surovin pro dosažení dokonalé koprové omáčky.

Postup přípravy

Pro přípravu koprové omáčky podle receptu od šéfkuchaře Martina Pohlreicha budete potřebovat následující suroviny: 2 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, 500 ml vývaru z masa nebo zeleniny, 3 lžíce nasekaného čerstvého kopru, lžičku cukru a sůl dle chuti.

Nejprve rozehřejte máslo na pánvi a opatrně vmíchejte do něj hladkou mouku. Smažte toto spojení krátce na středním ohni, dokud nezíská jemnou zlatavou barvu. Poté postupně přidejte vývar a neustále míchejte, aby se omáčka nepřipálila a byla bez hrudek. Když omáčka začne hustnout, přidejte nasekaný kopr, cukr a sůl dle chuti. Vařte omáčku ještě asi 5 minut na mírném ohni a občas zamíchejte.

Hotovou koprovou omáčku můžete podávat například ke kuřecím řízkům nebo vařenému masu. Dobrou chuť!

Variace a tipy na podávání

Koprová omáčka patří mezi tradiční české pokrmy a její chuť si získala srdce mnoha gurmánů. Existuje však několik možností, jak ji připravit a podávat, aby byla ještě chutnější.

Jednou z variant je přidání smetany nebo zakysaného smetanového krému, což omáčce dodá jemnou a krémovou chuť. Pro výraznější aroma se dají do omáčky přidat i nové koření, jako například muškátový oříšek.

Koprovou omáčku lze také využít jako lahodnou přílohu k hovězímu, rybám nebo kuřecím masu a podtrhnout tak celkovou chuť jídla.

Pro originální prezentaci omáčky doporučujeme použít dekorativní koberečky z kopru na talíři a na vrchol omáčky přidat lístky koprů pro ozdobu.

S těmito triky se koprová omáčka stane lahodným zpestřením každého pokrmu a potěší chuťové buňky každého gurmána.

Na závěr bych ráda shrnula všechny kroky, které jsou potřebné k přípravě skvělé koprové omáčky podle receptu od Radka Pohlreicha. Je důležité dodržet správný poměr ingrediencí a pečlivě postupovat podle návodu. Výsledkem bude krémová a lahodná omáčka, kterou si můžete doplnit ke svým oblíbeným pokrmům. Doufám, že tento recept vám přinese radost a chuťové potěšení!

Zdroje

Zdroje jsou důležitým prvkem při vaření a přípravě jídla. Při hledání dobrého receptu na koprovou omáčku se můžete inspirovat u různých zdrojů, jako jsou kuchařské knihy, internetové stránky nebo televizní pořady. Jedním z oblíbených kuchařů, který nabízí skvělé recepty na koprovou omáčku, je šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Jeho snadno připravitelná verze této omáčky je oblíbená pro svou chutnou chuť a snadnost při přípravě. Pohlreichovy recepty jsou dostupné v jeho kuchařských knihách i na internetu, takže můžete najít inspiraci kdykoliv a kdekoliv.

Publikováno: 30. 09. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Adriana Hájková

Tagy: koprová omáčka pohlreich | recept na omáčku