Pastrami: Tradiční pochoutka z uzeného masa, která vás okouzlí svou chutí

Pastrami

Pastrami je tradiční pokrm z uzeného masa, který má původ v židovském kulturním kruhu. Tento chutný pokrm se stal oblíbeným po celém světě a jeho recept mnohokrát evolvoval. V tomto článku si přiblížíme historii pastrami, jak se vyrábí a jaké jsou nejlepší způsoby jeho podávání.

Historie pastrami

Historie pastrami sahá až do 14. století, kdy byly kořeněné masové speciality oblíbenou pochoutkou na Středním východě. V Evropě se objevila pastrami až v 19. století, kdy ji přinesli židovští imigranti ze středovýchodního prostoru do Spojených států amerických. Tam se tato chuťovka rychle stala populární jako tradiční pokrm v newyorských delikatesách.

Pastrami se původně vyráběla z kuřecího masa nebo hovězího jazyka, ale později se začalo používat hlavně hovězí prsa. K uzení masa bylo používáno dřevo z jalovce nebo tisů a koření obsahovalo papriku, česnek, kmín nebo koriandr.

Dnes je pastrami známá po celém světě a najdeme ji v mnoha různých variantách – od sendvičů s pastrami přes bagely s pastrami až po pizza s pastrami na vrchu. Je to jedinečný pokrm, který si zaslouží být ochutnán každým milovníkem uzeného masa.

Proces výroby pastrami

Pastrami je tradiční pokrm, který se vyrábí z uzeného masa. Proces výroby pastrami začíná tím, že se zvolí kvalitní a vhodné maso, obvykle hovězí. Poté se maso nechá marinovat ve směsi koření a soli po dobu několika dnů.

Po marinaci se maso suší a následně se ukládá do kouřovnice, kde se uzením získává typická chuť a aroma pastrami. Po dokončení procesu výroby pak může být pastrami nakrájena na plátky a podána jako samostatný pokrm s různými přílohami, například chlebem či saláty.

I když proces výroby pastrami není jednoduchý a vyžaduje zkušenosti a trpělivost, výsledkem je lahodný pokrm, který si získal nejen oblibu v USA, ale také ve světě.

Tradiční recept na pastrami

Pastrami je lahodný tradiční pokrm z uzeného masa, který pochází ze židovské kuchyně. Jedná se o plátky masa (nejčastěji hovězího), které jsou nejprve naloženy v kořenící marinádě a poté pomalu uzeny. Když je maso hotové, má nádhernou aromatickou vůni a chuť. Tradiční recept na pastrami vyžaduje specifickou směs koření, jako například koriandr, černý pepř, paprika a hořčičné semínko. Hotové pastrami se nejčastěji podává v sendviči s kysanými okurkami a hořčicí. Pokud hledáte originální recept na pořádnou porci tohoto chutného jídla, rozhodně byste neměli minout tradiční variaci!

Varianty a příklady použití pastrami v jídle

Pastrami je lahodný tradiční pokrm, který se vyrábí z uzeného masa - obvykle zeřezaného na plátky a podávaného jako hlavní chod nebo jako přídavek k jídlům. Existuje mnoho různých variant a příkladů použití pastrami v jídle, například:

1. Sendviče: Pastrami sendviče jsou asi nejoblíbenější variací tohoto pokrmu. Plátky pastrami jsou obvykle podávány s hořčicí, nakládanou okurkou a sýrem mezi dvěma kousky chleba.

2. Pastrami pizza: Tato variace spojuje chuťově pikantní uzené maso s chutnou kůrkou pizzy. Plátky pastrami se často kombinují s rajčaty, paprikami nebo cibulí.

3. Salát s pastramim: Salátové lístky jsou ozvláštňovány čerstvými stroužky česneku, bylinkami a olivovým olejem a pak obohaceny o plátky uzeného masa – pastrami.

4. Hlavní jídlo: V některých restauracích je pastrami hlavním jídlem na menu, typicky podávané spolu s bramborovou kaší nebo dušenou zeleninou.

5. Snídaně: Pastrami také může být součástí snídaňových jídel, podávané například s vajíčky nebo avokádem na topinkách.

Pastrami je univerzální pokrm a lze jej najít v mnoha různých kulturách a kuchyních. Jeho chuť a konzistence ho dělají oblíbeným pro spousty jídlařů a stojí za to ochutnat ho ve všech jeho různých podobách.

Oblíbené přílohy a doplňky k pastrami

Pastrami je tradiční pokrm z uzeného masa, hojně oblíbený především v Americe a Izraeli. Tento lahodný a chutný pokrm se podává s různými druhy příloh a doplňků. Mezi nejoblíbenější přílohy patří například křupavé hranolky či smažené cibulové kroužky. Dále se často podávají saláty z listových zelenin, rajčat, okurek nebo různých druhů zelí. K pastrami také perfektně ladí různé omáčky, jako třeba kečup, hořčice nebo majonéza. Kromě toho si mnoho lidí do svého pastrami sendviče přidává sýr či nakládanou zeleninu. Každý si tak může dle svých chuťových preferencí sestavit dokonalou kombinaci pastrami, příloh a doplňků.

Populární restaurace a podniky, které nabízejí pastrami

Pastrami je tradiční pokrm z uzeného masa, který se stává stále populárnějším po celém světě. V mnoha velkých městech je možné najít restaurace a podniky, které mají pastrami jako součást své nabídky. Tyto restaurace se často specializují na delikatesy a tradiční pokrmy židovské kuchyně a nabízejí širokou škálu jídel s pastrami. Navíc existuje mnoho malých provozoven a pouličních stánků, kde si lze pochutnat na lahodném sendviči s pastrami. Ať již hledáte novou gastronomickou zkušenost nebo chcete ochutnat tradiční pokrm, pastrami určitě stojí za vyzkoušení.

Zdravotní přínosy a výživové hodnoty pastrami

Pastrami je tradiční pokrm, který se skládá z uzeného masa, které je poté nakrájeno na tenké plátky. Kromě toho, že chuť pastrami bývá mnohdy považována za neodolatelnou, má také řadu zdravotních přínosů a výživových hodnot.

Jednou ze zdravotních výhod konzumace pastrami je jeho vysoký obsah bílkovin. Uzené maso totiž obsahuje vyšší množství bílkovin než maso neuzené. Pokud tedy hledáte způsob, jak si doplnit denní dávku proteinů, může být pastrami skvělou volbou.

Další přínos spočívá v tom, že pastrami je bohatou zdrojem vitamínu B12. Tento vitamin má klíčovou roli ve správném fungování nervového systému a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Kromě toho lidé, kteří drží nízkosacharidovou dietu (low-carb), ocení nízký obsah sacharidů a kalorií v pastrami. Díky tomuto umístění na energetickém spektru se tedy jedná o dobrý pramen nutričních hodnot, pokud se snažíte udržet si fit postavu.

Všem těmto zdravotním benefitům a výživovým hodnotám pastrami může být milá alternativa tradičního hamburgru a hot dogu. Samozřejmě si ale musíte dávat pozor na kvalitu uzeného masa, protože pokud jde o proces uzení, dochází ke vzniku karcinogenů, které by při vyšší konzumaci nemusely být pro lidské tělo nejvhodnější.

Kulturní vlivy pastrami v gastronomii

Kulturní vlivy pastrami v gastronomii jsou nezpochybnitelné. Tento tradiční pokrm z uzeného masa má svůj původ v židovské kuchyni a do Ameriky byl přenesen v 19. století s vlnou židovských imigrantů. Dnes se pastrami stala ikonickým jídlem americké kuchyně, zejména na východním pobřeží. Ovlivnila také další kuchyně po celém světě a objevuje se například jako ingredience pro různá hamburgery a sendviče. Kulturní přínos pastrami není jenom v gastronomii, ale také v historii a tradicích komunity, ze kterých pochází, což dává tomuto pokrmu ještě hlubší význam.

Závěr a doporučení pro čtenáře

Závěrem lze konstatovat, že pastrami je nejen tradičním jídlem, ale také oblíbeným pochoutkou mnoha gurmánů po celém světě. Pokud se rozhodnete vyzkoušet si ho doma, doporučujeme použít kvalitní suroviny a zachovat správnou technologii uzení masa. Ať už si pastrami dáte samotného nebo v kombinaci s pečivem a zeleninou, určitě si přijdete na své. Tak neváhejte a dejte se do vaření!

Publikováno: 19. 08. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Lenka Vlčková

Tagy: pastrami | tradiční pokrm z uzeného masa