Makovice: Neodolatelný oříšek, který rozproudí chuťové buňky

Makovice

Makovice jsou malé, kulaté plody plné výživných látek a chutí, které rostou na stromech z rodu makovníku. Tito stromy patří mezi nejrozšířenější dřeviny na světě a jsou známy pro svůj ořechový plod. Makovice jsou oblíbené pro svou lahodnou chuť a mnohostrannost použití v kuchyni. V této studii se zaměříme na význam a benefity, jaké nám poskytují makovice - druh ořechu, který je často podceňovaný, ale přesto tak cenný pro naše zdraví.

Historie a původ makovic

Makovice jsou druh ořechu, který má svůj původ v Asii a Evropě. Historie makovic sahá až do starověku, kdy byly využívány jak k potravě, tak i ke své léčivé síle. V tradiční čínské medicíně byly makovice používány jako prostředek proti bolestem a ke zlepšení zažívacího traktu.

V Evropě se makovice rozšířily zejména v Řecku a Itálii, kde byly považovány za symbol plodnosti a síly. Později se rozšířily i na území dnešního Česka, kde se staly populárním ořechovým druhem.

Dnes jsou makovice nejen oblíbeným pochutnáním, ale také využívány při přípravě různých pokrmů a dezertů. Jejich olej se používá v kosmetickém průmyslu a také jako přísada do mýdla či dalších produktů.

Přestože jsou makovice poměrně malé, mají velký potenciál pro lidské zdraví. Obsahují mnoho vitamínů a minerálů, které podporují imunitní systém a pomáhají udržet tělo zdravé. Makovice jsou tedy nejen chutným, ale i zdravým zdrojem energie.

Popis makovice

Makovice jsou plody stromu zvaného ořešák, který se vyskytuje hlavně v oblastech s mírným podnebím. Tyto plody jsou kulaté a mají tvrdou, hladkou slupku, která je v barvě hnědé či tmavě zelené. Uvnitř makovice se nachází jedno semeno, které je pokryté jemným povlakem nazývaným endokarpium.

Při otevření makovice lze vidět toto semeno, které má typicky oválný tvar a je velmi lahodný na chuť. Makovice jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek, jako například železa a hořčíku.

V kuchyni se makovice používají především jako ingredience do sladkých pokrmů a pečiva. Oblíbené jsou například maková strudla nebo koláče s makovou náplní. Makovice také lze použít do salátů nebo jako ozdobu na dortech.

Ořešák je cenný strom pro svůj dřevo i plody, mezi nimiž nechybí ani krásné makovice. Tyto plody mají i svoji symbolickou hodnotu – v některých kulturách se totiž spojují s duší a osudem člověka, a jsou také často používány v tradiční medicíně.

Využití makovic v gastronomii

Makovice jsou skvělým zdrojem výživných látek a mají mnoho využití nejen v tradiční české kuchyni. Jejich chuťové vlastnosti a nutriční hodnoty je dělají ideálními pro různé recepty. Makovice se používají na přípravu dezertů, jako jsou oblíbené tvarohové koláče s makom, ale také do slaných jídel, jako jsou například omáčky nebo nádivky. Čerstvé mletý mak se používá i do pečiva, například do slavnostních vánoček. Kromě toho lze z nich vyrobit speciální druh oleje, který je ceněn pro svůj ořechový aroma a zdravotní přínosy. V gastronomii tak mají makovice široké uplatnění a jsou velmi oblíbené mezi gurmány i běžnými lidmi, kteří ocení jejich chutné a zdravé využití.

1. Tradiční recepty s makovicemi

Makovice jsou nejen chutným, ale i zdravým druhem ořechu. Protože jsou oblíbené po celém světě, existuje mnoho tradičních receptů s makovicemi. V České republice jsou například céské knedlíky s mákem, maková sladká buchta trvanlivá nebo vánoční cukroví - třeba piškoty plněné makovou náplní. Tyto recepty předávají lidé z generace na generaci a staly se důležitou součástí české kuchyně. Makovice tak jsou využívány pro mnoho sladkých dezertů a pokrmů, které tvoří bohatství naší gastronomické tradice.

2. Nové trendy v použití makovic

V posledních letech se v kontextu zdravého životního stylu a výživových trendů stávají makovice stále populárnějším potravinovým prvkem. Makovice jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a minerální látky jako hořčík, fosfor a draslík, což z nich činí vynikající přísadu do mnoha pokrmů. Mezi nové trendy v použití makovic patří například:

- makovicové mléko jako alternativa k běžnému kravskému mléku

- použití mletých makovic jako náhrady za mouku při pečení

- makovicová pomazánka na chléb nebo jako přísada do dipů

- zakoupení celých sušených makovic a použití je jako zdravější alternativy k obvyklým snackům

Díky svým nutričním hodnotám jsou makovice skvělým doplňkem stravy, který lze začlenit do různých receptů. Zvýšená poptávka po této surovině tak není jen módním výstřelkem, ale má reálný pozitivní dopad na zdravotní stav jednotlivců i společnosti jako celku.

Nutriční hodnota makovic

Makovice jsou vynikajícím zdrojem živin a energie. Obsahují vysoce kvalitní bílkoviny, vlákninu, vitamíny (zejména vitamín E) a minerály (např. hořčík). Díky vysokému obsahu zdravých tuků pomáhají udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi a snižují riziko srdečně-cévních onemocnění. Navíc mají nízký glykemický index, což znamená, že při konzumaci nezpůsobují rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi. Makovice jsou skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí podpořit svoje zdraví a chuť na sladké satisfikovat ořechy místo cukrovinek.

Pěstování a sběr makovic

Pokud se chcete věnovat pěstování a sběru makovic, je důležité nejprve zvolit vhodné stanoviště. Makovice totiž preferují slunná a chráněná místa s dobrou propustností půdy. Ideální jsou zeminy s vyšším obsahem humusu a dostatkem vlhkosti.

Při pěstování makovic je třeba si uvědomit, že se jedná o stromy dorůstající do výšky kolem 15 metrů, proto by měly být vysazeny na dostatečném prostoru. Je vhodné provést řez mladých stromků, aby byla později snadnější péče o korunu i sklizeň plodů.

Sběr makovic probíhá zpravidla od poloviny srpna do září. Plody se po sběru nechají usušit na slunci a následně se oddělují od rákosu ručně nebo za pomoci speciálních strojů.

Makovice lze využít k různým účelům - například k výrobě oleje, mouky či cukrovinek. Pestré možnosti využití tohoto druhu ořechu ho činí velmi oblíbeným jak mezi domácími zahrádkáři, tak i průmyslovými výrobci.

Zajímavosti o makovicích

Makovice jsou drobné semena pocházející z makových lusků. Tento druh ořechu je populární nejen kvůli svému jedinečnému sladkému chuti, ale také pro své mnohostranné využití v kuchyni. Makovice se často používají jako ingredience do různých pečiv, jako jsou koláče, buchty nebo housky.

Jednou z zajímavostí o makovicích je fakt, že obsahují látky, které působí uklidňujícím účinkem na nervový systém a snižují úzkost a stres. Proto se někdy doporučují jako přísada do čajů nebo jiných nápojů.

Další zajímavost spojená s makovicemi se týká historie. Již starověcí Egypťané si oblíbili tento druh ořechu a používali ho jako ingredienci při výrobě kosmetických přípravků a léků. Dnes jsou makovice oblíbenou pochoutkou v mnoha zemích po celém světě.

Je důležité si uvědomit také skutečnost, že v lécích a potravinách by se neměly konzumovat velké množství makoviček – obsahujícich omamné látky – a to zejména děti, těhotné ženy a řidiči.

Makovice tedy skrývají mnoho zajímavých faktů a jsou příjemným oříškem vhodným pro spořádanou i neformální příležitost.

Závěrem lze říci, že makovice je zajímavý druh ořechu, který se v evropské kuchyni používá zejména pro výrobu tradičního cukroví. V poslední době však získává na oblibě také díky svým zdravotním benefitem, jako jsou například železo, hořčík a vitamín B6. Ať už si ji konzumujeme jako surovou pochoutku nebo použijeme do připravovaných dezertů, makovice není jen chutnou pochoutkou, ale také prospěšným lahůdkem pro naše zdraví.

Zdroje

Zdroje makovic jsou především stromy z čeledi bukovitých, které vyrůstají v teplých a suchých oblastech. Nejvíce se pěstují v oblastech středomořského klimatu, ale makovice lze najít i v jiných částech světa jako je Asie, Jižní Afrika nebo Austrálie. Přestože jsou makovice bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálních látek, nejsou tolik rozšířené jako jiné druhy ořechů. V posledních letech se však stále více lidí začíná zajímat o méně známé druhy ovoce a ořechů, což může vést k rostoucí poptávce po této chutné delikatese.

Publikováno: 23. 09. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Lenka Vlčková

Tagy: makovice | druh ořechu