Kedluben - tajemství dokonalého kysaného zelí

Kedluben

Co je kedluben?

Kedluben je druh zelí, který se často používá k přípravě kysaného zelí. Jeho chuť je charakteristická a výrazná a má také velké množství vitamínů a minerálů. Kedluben patří mezi oblíbené suroviny v tradičních českých kuchyních a je nezbytnou součástí mnoha pokrmů, jako například knedlíky se zelím, guláš nebo klobásy se zelím. Pokud ho poznáte, určitě ho zařadíte do vaší obliby!

Historie kedlubnu v české kuchyni

Historie kedlubnu v české kuchyni je dlouhá a zajímavá. Kedluben, druh zelí, který se používá k přípravě kysaného zelí, má kořeny v prastarých českých zemích. Už naši předkové ho používali jako tradiční přísadu do mnoha pokrmů.

Od té doby prošel kedluben mnoha změnami, ale stále zůstal jedním z nejdůležitějších prvků české kuchyně. Dnes se používá jako důležitá složka masových jídel i jako samostatné přílohy.

Kromě toho se kedluben stal důležitou součástí českých svátků a tradic. Například na Vánoce si Češi rádi pochutnají na tradičním vánočním kapra s kedlubenem a bramborami.

Takže pokud hledáte něco, co dodá vašemu jídlu ten správný český šmrnc, neváhejte použít kedluben - legendu české kuchyně!

Jak se připravuje kysané zelí z kedlubnu?

Kysané zelí je oblíbeným přídavkem k mnoha pokrmům, a proto by se jeho příprava neměla podceňovat. Pokud si oblíbíte kedluben jako druh zelí na kysání, máme pro vás několik tipů, jak se na jeho přípravu správně připravit. Pokud se chcete dozvědět, jak se připravuje kysané zelí z kedlubnu, postupujte podle následujících kroků:

1. Kedluben omyjte a usušte.

2. Odstraňte vnější listy.

3. Kedluben nakrájejte na čtvrtky a ty poté na tenké nudličky.

4. Posolte kedluben dle libosti (např. 25g soli/1kg kedlubnu) a promačkejte ho do velké nádoby tak, aby se uvolnil šťáva.

5. Nechte kedluben chvíli odstát alespoň hodinu nebo dokud se vytvoří dostatečné množství šťávy pro proces kvašení.

6. Vložte kedluben do fermentačního suda, tlačte ho dolů tak, aby byla co nejmenší mezera mezi vrcholem kedlubnu a uzávěrem fermentačního suda.

7. Po několika dnech nasypte zelí do sklenic a ukládejte do chladničky.

A to je vše! Nyní máte vynikající kysané zelí z kedlubnu, které můžete použít třeba jako přísadu do salátů, polévek a hlavních jídel.

Jaké jsou nejlepší recepty s kedlubnem?

Pokud máte rádi zdravou stravu a chutné pokrmy, určitě nebudete chtít přehlédnout ty nejlepší recepty s kedlubenem. Tento druh zelí je skvělým zdrojem vitamínů, vlákniny a minerálů, a to všechno se spojuje v lahodné chuťové kombinaci. Zkuste například kedlubnové placky s tzatziky, rizoto s kedlubenem a houbami, či čerstvé letní saláty s nakládaným kedlubenem. S tímto chutným zeleninovým doplňkem jistě nezklamete!

Kde se dá kedluben zakoupit a jak ho skladovat?

Kedluben je druh zelí, který se používá k přípravě kysaného zelí. Pokud si ho chcete zakoupit, můžete ho najít v obchodech se zdravou výživou nebo na farmářských trzích. Pokud si ho přinesete domů, skladujte ho na chladném a suchém místě bez přímého slunečního světla. Ideální teplota pro skladování kedlubenu je kolem 10-12 °C. Při správném skladování vydrží kedluben i několik týdnů.

Zdravotní přínosy kedlubnu

Kedluben je druh zelí, který není jen vynikajícím přísadou do kysaného zelí, ale dává také mnoho zdravotních přínosů. Tento skvělý zdroj vitamínů a minerálů obsahuje velké množství antioxidantů, což pomáhá snižovat riziko vzniku onemocnění srdce a cév. Dále pak podporuje trávení, posiluje kosti a klouby a má protizánětlivé účinky. Takže pokud hledáte způsob jak přidat více zeleniny do vaší stravy a udržet se fit - kedluben je pro vás tou pravou volbou!

Tipy na použití kedlubnu v kuchyni

Tipy na použití kedlubnu v kuchyni:

1. Přidejte nasekaný kedluben do směsi zeleniny pro různé saláty.

2. Kedluben lze nakrájet na tenké plátky a použít jako alternativu klasického chleba při přípravě sendvičů.

3. Využijte kedluben jako základ pro přípravu kysaného zelí, které se hodí ke všem druhům masa.

4. Zkuste přidat nahrubo nastrouhaný kedluben do tvarohových nebo jogurtových pomazánek pro pikantní chuť.

5. Kedluben může být skvělým doplňkem do polévek a gulášů.

S tímto univerzálním košticovým ovocem se dají snadno experimentovat a najít nové způsoby jeho využití v kuchyni!

Jak se liší kedluben od jiných druhů zelí?

Kedluben je jedním z mnoha druhů zelí, které jsou k dispozici v obchodech a na trzích. Co ho však odlišuje od ostatních druhů zelí? Jedním z hlavních rozdílů je jeho tvar - kedluben má kulatý až plochý tvar, čímž se liší od tradičnějšího dlouhého a válcovitého bílého zelí. Kedluben má také delikátní chuť s mírnou sladkostí, což ho činí ideálním pro přípravu kysaného zelí. Díky své struktuře se totiž snadno kyselí a zachovává si přitom jemnou chuť bez hořkosti, jakou někdy mohou mít jiné druhy zelí. Kedluben lze použít i jako ingredience do salátů nebo jako přísadu do polévek a dalších pokrmů. Pokud jste dosud nepoznali tuto lahodnou odrůdu zelí, rozhodně ji zkuste!

Kedluben v gastronomických trendech

Kedluben nejen vás, ale i gastronomické trendy oslovuje! Zdravý a chutný druh zelí, který se používá k přípravě kysaného zelí, je stále oblíbenější v moderní kuchyni. Jeho účinky na lidskou imunitu a trávení jsou nepopiratelné. Přidejte kedluben i do svých receptů a berte tuto superpotravinu s nadhledem!

Zajímavosti o kedlubnu

Zajímavosti o kedlubnu:

1. Kedluben se začal pěstovat v 5. století př. n. l. a pochází z oblasti dnešní Francie.

2. Jedná se o druh zelí, který má hustou hlavici a vysoké nutriční hodnoty.

3. K přípravě kysaného zelí se nejčastěji používá právě kedluben.

4. Kedluben obsahuje velké množství vitamínu C, vápníku a železa, což je prospěšné pro imunitu a kosti.

5. V tradiční české kuchyni se kedluben používá také jako surovina do polévek, salátů a hlavních jídel.

6. Při nákupu byste měli vybírat kedluben s pevnou hlavicí bez poškozených listů, který neleskne ani nehnije.

7. Pokud chcete zachovat co nejvíc živin v kedlubnu, doporučuje se ho vařit na páře nebo krátce dusit s minimálním množstvím vody.

8. Kedluben je oblíbenou rostlinou i mezi zahrádkáři díky svým vysokým nárokům na půdu a klimatické podmínky, které jej chrání před škůdci a nemocemi.