Chutná selská polévka: Tradiční lahůdka, která rozproudí chuťové buňky!

Selská Polévka

Selská polévka je tradiční český pokrm, který se v minulosti neodmyslitelně vázal k venkovskému prostředí. Tento druh polévky byl oblíbený hlavně u chudšího obyvatelstva, neboť bylo možné ji připravit z relativně levných surovin, které byly k dispozici na venkovských usedlostech. Nicméně i dnes je selská polévka stále velice populární a můžeme ji ochutnat v mnoha českých hospodách a restauracích. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat touto pochoutkou z lidové kuchyně a ukážeme vám několik zajímavých receptů na přípravu této lahodné polévky.

Historie selské polévky

Historie selské polévky sahá až do středověku, kdy byla tato jednoduchá polévka oblíbenou stravou mezi lidmi venkovských oblastí. Původně byla připravována z dostupných surovin – zejména brambor, cibule a česneku – které pěstovali na svých polích. Kromě těchto základních ingrediencí se v selské polévce daly najít také koření a libovolné zeleninové přísady.

Během doby se recept na selskou polévku proměňoval dle regionálních tradic a chutí. V některých oblastech se např. používají houby nebo slanina pro dodání ještě silnějšího chuťového profilu. V jiných oblastech mohou být kousky masa zapékány spolu s brambory.

Dnes je selská polévka stále oblíbeným pokrmem po celém světě, jak kvůli svým kořením chuti, tak kvůli tomu, že je snadno dostupná a levná na přípravu.

Základní ingredience

Selská polévka je tradiční český pokrm, který se řadí mezi nejpříjemnější zimní pochoutky. K přípravě této polévky potřebujeme několik základních ingrediencí, jako jsou brambory, mrkev, petržel a cibule. Tyto suroviny jsou důležité pro vytvoření bohaté a syté chuti, která charakterizuje selskou polévku. Kromě toho se do polévky přidávají také různé koření a bylinky podle osobního vkusu, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku. Selská polévka je tradiční českou pochoutkou plnou vůně a chuti domova.

Příprava selské polévky

Příprava selské polévky je velmi jednoduchá a tradiční. V první řadě se na pánvi nechá zpěnit ke kostem nakrájená cibule, mrkev, petržel a kořenová zelenina. Poté se přidá maso (hovězí, vepřové nebo kuřecí), které se podusí společně s zeleninou. Po té se zalije vodou a přidají se další koření jako majoránka, kmín, bobkový list či česnek. Nechte vařit asi 2 hodiny, aby maso změklo a voda nabrala chuť od koření. Pak je nutno maso vyndat ze selské polévky a nakrájet ho na menší kousky, předtím ovšem zbavte masa kostí. Do polévky můžete přidat také brambory, luštěniny či těstoviny podle vašeho gusta. Selskou polévku můžete servírovat s chlebem nebo houskami a posypat ji nasekanou petrželkou pro lepší chuť i vzhled.

1. Krok 1: Příprava zeleniny

Příprava zeleniny je zásadním prvním krokem při vaření selské polévky. Nejprve je třeba oloupat a nakrájet 2 cibule, 2 mrkve a 1 petrželovou kořenovou do menších kousků. Dále přidejte na kostky nakrájený brambor a 1 stroužek nadrobno nasekaného česneku. Po dokončení této fáze můžete začít se samotným vařením chutné selské polévky.

2. Krok 2: Příprava masa

Po dokončení prvního kroku, tedy přípravy zeleniny, pokračujeme na druhý krok - přípravu masa. Pro selskou polévku se doporučuje použít vepřové maso bez kosti, které se nakrájí na menší kousky. Poté se maso osolí a opepří dle chuti a nechá se odležet několik minut. Mezitím si můžeme připravit hrnec s vodou, do kterého vložíme naše nakrájené kousky masa a necháme je vařit do měkka. Při vaření masa může vyplavovat pěna, tu sbíráme lžící a odstraňujeme ji z hrnce. Vařené maso potom vyjmeme z hrnce a necháme trochu vychladnout.

3. Krok 3: Vaření polévky

Jak už jsme si v minulých krocích řekli, selská polévka patří mezi tradiční druhy polévek české kuchyně. Na základě předchozích dvou kroků máte už hotový vývar a nakrájenou zeleninu, takže teď je čas se pustit do vaření samotné polévky.

Krok 3: Vaření polévky

1) Přidejte nakrájenou zeleninu do vývaru a nechte vařit, dokud není zelenina měkká.

2) Poté vmíchejte brambory nakrájené na menší kostičky a opět nechte vařit, dokud se brambory nesplývají s ostatními ingrediencemi.

3) Nyní přidejte koření dle své chuti - typicky se používají majoránka, kmín, pepř a sůl. Pokud máte rádi pikantnější chuť, můžete přidat i ořechový muškát nebo červenou papriku.

4) Polévku nechte vařit dalších 15-20 minut (dokud jsou brambory úplně měkké).

5) Hotovou polévku ochutnejte a přidejte potřebné koření podle chuti.

Selská polévka je hotova! Můžete ji podávat s kousky pečiva nebo jako hlavní jídlo. Dobrou chuť!

Varianty selské polévky

Selská polévka je oblíbenou pochoutkou, kterou si můžete vychutnat jak v restauraci, tak doma. Tato polévka se vyznačuje silným a bohatým chuťovým profilem, který připomíná kulinářské tradice českého venkova. Existuje mnoho variant selské polévky, ale základními ingrediencemi jsou obvykle brambory, kořenová zelenina a slanina nebo uzené maso. Některé recepty doplňují také fazole nebo hrách. Mnohdy se přidávají i houby a nakonec se ochucuje solí, pepřem a majoránkou. Varianty selské polévky se liší zejména v použitých ingrediencích a jejich poměru. Každý kuchař má svůj vlastní tip na to, jak dát této tradiční české specialitě osobitou chuťovku pomocí různých surovin.

1. Selská polévka s houbami

Selská polévka s houbami je oblíbeným tradičním jídlem v české kuchyni, které se obvykle podává na začátek hlavního jídla. Tato chuťově bohatá polévka je vyrobena z kořenových zelenin jako jsou mrkev a petržel, cibule a brambor. Hlavní chutí jsou ovšem houby - nejčastěji sušené hřiby nebo žampiony. Ty dodají polévce karakteristickou aromatickou chuť, kterou potom umocní koření jako kmín, pepř a bobkový list. Selská polévka s houbami tak perfektně zahřeje během chladných dnů a její bohatý chuťový profil uspokojí i ty nejnáročnější gurmány.

2. Selská polévka se slaninou

Selská polévka se slaninou je tradiční české jídlo, které si oblíbili lidé všech věkových kategorií. Tato hustá polévka se vaří z kořenové zeleniny a brambor, které jsou smíchány s cibulí a tmavým pivem. Všechny tyto ingredience jsou podávány s kousky slaniny, což dodává této polívce jedinečnou chuť. Selská polévka se slaninou je plná vitamínů a minerálů, které pomáhají udržovat naše tělo zdravé a silné. Tato chutná polévka je ideálním pokrmem pro chladné dny, kdy si přejete rozehřát své tělo a duši.

3. Selská polévka s klobásou

Selská polévka s klobásou je tradiční české jídlo, které se v našich domácnostech podává už po mnoho let. Je to typický zástupce selské kuchyně s jednoduchými ingrediencemi jako brambory, mrkev a cibule, které se vaří vývaru a následně dochutí kvalitním uzeným masem - obvykle klobásou. Tato polévka bývá velice sycená a chutná, a tak dokonale zahřeje tělo i duši. Navíc je považována za velmi zdravou, jelikož obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které jsou pro náš organismus velice důležité. Pokud si tedy chcete dopřát lahodnou selskou polévku s klobásou, rozhodně nebudete litovat!

Podávání a doporučení

Pokud máte chuť na tradiční českou kuchyni, selská polévka je skvělou volbou. Jedná se o hustou polévku, která obsahuje různé druhy zeleniny a obvykle také maso. Pokud si chcete užít tu opravdovou chuť, doporučujeme použít domácí vývar. Nebojte se experimentovat s ingrediencemi - někteří lidé preferují také přidání brambor nebo luštěnin.

Pro podání selské polévky se hodí jako předkrm, ale může být i hlavním jídlem spolu s chlebem. Podávejte ji horkou a ozdobte ji petrželkou nebo pažitkou pro lepší vizuální efekt. A pokud zbyde nějaká porce, dejte si ji do termosky na cestu do práce - perfektní způsob, jak si pochutnat na teplém a sytém jídle kdykoliv během dne.

Celkově lze říct, že selská polévka patří k oblíbeným druhům polévek v české kuchyni. Její příprava je relativně jednoduchá a zahrnuje běžné suroviny, jako jsou brambory, cibule, mrkev a kořenová zelenina. Přestože se podobné pokrmy objevují i v jiných zemích, každá rodina má svůj vlastní recept na tento tradiční český pokrm. Selská polévka je vhodná nejen pro chladné dny, ale také jako lehký oběd nebo večeře. Pokud tedy hledáte jednoduchý a lahodný recept na polévku, selská varianta rozhodně stojí za vyzkoušení!

Zdroje

Zdroje pro přípravu selské polévky jsou různorodé. Mezi nejčastěji používané patří kořenová zelenina, jako je mrkev, petržel, celer a také brambory. Dále se do polévky přidávají pečivo či kroupy a různé druhy masa, například vepřové nebo hovězí. Pro intenzivnější chuť se do polévky mohou přidat i slaniny či klobásy. Samozřejmě není nutné dodržovat striktně všechny tyto zdroje, každý kuchař si může upravit svou vlastní verzi selské polévky dle svých preferencí a povolených surovin.

Publikováno: 09. 08. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Pavla Horáková

Tagy: selská polévka | druh polévky