Makronky - sladký zážitek pro chuťové pohárky

Makronky

Co jsou makronky?

Makronky jsou lahodné cukroví, které pochází z Francie a rychle si získaly srdce sladkých mlsounů na celém světě. Tyto malé, barevné dezerty se skládají z dvou mandlových sušenek spojených krémovou náplní a jsou obvykle zdobeny jemnými perličkami. Makronky mají jedinečnou konzistenci - křupavé zvenku a na dotek měkké uvnitř - a jejich chuťová paleta je velmi široká, od ovocných a bylinných po ořechové a čokoládové kombinace. Pokud jste ještě nikdy neměli příležitost ochutnat tyto vynikající delikatesy, určitě byste je měli zařadit na svůj seznam "must-try".

Historie makronek

Historie makronek

Makronky patří mezi nejoblíbenější cukrovinky na světě. Jejich původ lze vysledovat až do Itálie, kde se již ve středověku podobné dezerty pekly. Nicméně, moderní verze makronek pochází z Francie, která se stala epicentrem jejich výroby a konzumace.

Původní recepty zahrnovaly pouze mandle, cukr a bílkoviny, avšak s rozvojem technologií přibývalo dalších ingrediencí jako kokos, pistácie nebo čokoláda. Také se měnila jejich podoba - z jednoduchých placiček se staly zdobené a barevné kousky, které zdobí vitríny cukráren po celém světě.

Dnes jsou makronky oblíbeným dezertem nejen v Evropě, ale i v Asii nebo Americe. Ať už si je lidé kupují v luxusních cukrárnách nebo pečou doma sami podle receptu ze svačinek dnešního krále Ludvíka XIV., patří mezi nejoblíbenější sladkosti na světě.

Jak se dělají makronky?

Makronky jsou skvělé cukroví, které si můžete připravit i doma. Pokud se vás zajímá, jak na to, tak vám ráda pomohu. Níže najdete krok za krokem postup, jak se dělají makronky. Stačí dodržet recept a očekávat krásně kulaté a barevné makronky plné lahodného nadýchaného těsta a jemného krému uvnitř. Tak pojďme na to!

Základní recept na makronky

Základní recept na makronky

Makronky jsou oblíbeným cukrovím s krásnými barvami a lahodnou chuťí. Následující recept přináší základní postup, jak je můžete snadno připravit sami doma.

Potřebné suroviny:

- 200 g mandlové mouky

- 200 g moučkového cukru

- 2x bílkovina z vajec

- potravinářská barva dle vašeho výběru (nepovinné)

Postup:

1) Předehřejte si troubu na 150°C a připravte si plech s pečícím papírem.

2) Prosejte do mísy mandlovou mouku a moučkový cukr.

3) Ve druhé míse ušlehejte bílkoviny do tuhé pěny.

4) Postupně smíchejte suché ingredience s bílkovinami, dokud nevznikne hladká hmota. Pokud chcete použít potravinářskou barvu, vmíchejte ji teď.

5) Tuto směs dejte do zdobící stříkačky s malým okem pro tvoření malých kuliček na plech. Nechte minimálně 15 minut odpočinout na pokojové teplotě, aby se vytvořila kůrka.

6) Pečte v troubě 12-15 minut, dokud makronky nejsou lehce zlatavé. Nechte je poté vychladnout.

Takto připravené makronky můžete servírovat k čaji nebo je podle svých chutí zdobit. Dobrou chuť!

Různé druhy makronek

Makronky jsou oblíbeným cukrovím po celém světě. Existuje mnoho různých druhů makronek, které se liší nejen svou chutí, ale také složením a vzhledem. Některé makronky jsou zdobené ovocem nebo květinami, jiné mají krémové náplně nebo jsou pokryté čokoládou. Bez ohledu na to, zda preferujete tradiční francouzské makronky s pistáciovou, švestkovou nebo malinovou chutí, nebo moderní verze s netradičními přísadami jako je matcha čaj, karamel nebo levandule - jistě si každý najde svůj oblíbený druh této lahodné pochoutky.

Jak správně skladovat makronky?

Pokud chcete udržet kvalitu svých makronek co nejdéle, je důležité dodržovat správné skladování. Následující tipy vám pomohou udržet vaše makronky čerstvé a lahodné.

1. Skladujte makronky v suchu: Makronky nesnáší vlhkost, proto je ideální skladovat je v suchu. Nejlepší místo pro skladování makronek je místnost s nízkou vlhkostí, jako např. spíž nebo sušárna.

2. Skladujte v uzavřeném obalu: Makronky by měly být uloženy v uzavřeném obalu, aby zamezily přístupu vzduchu a vlhka.

3. Skladujte odděleně od jiných potravin: Aby se zabránilo absorpci jakékoli pachu ze jiných potravin, měly by makronky být skladovány odděleně od ostatních potravin.

4. Vyhněte se slunci a teplu: Teplota má velký dopad na kvalitu makronek, proto by měly být skladovány na temném a chladném místě; nikdy je nevystavujte přímému slunečnímu záření nebo vysoké teplotě.

Pamatujte si tyto jednoduché tipy, abyste si udrželi své makronky v co nejlepší kondici a mohli si užít jejich sladkou chuť co nejdéle.

Jak podávat makronky?

Makronky jsou lahodné cukrovinky, o kterých se často mluví jako o jednom z nejoblíbenějších dezertů. Pokud si chcete vychutnat tyto lahodné kousky, je důležité vědět, jak je správně podávat. V této příručce se dozvíte, jak na to!

- Makronky se obvykle podávají s čajem nebo kávou jako součást odpoledního občerstvení.

- Pokud si chcete užít jejich sladkou chuť naplno, doporučujeme je ochutnat samotné bez doplňkového dezertu.

- Makronky lze také použít jako dekoraci dortů a koláčů - prostě je jen položte na vrchol dortu.

- Dbejte na to, aby byly makronky skladovány v suchém a chladném prostředí. Pokud budou vystaveny teplu nebo vlhkosti, mohou ztratit svou křupavost a chuť.

Nyní už víte, jak podávat makronky. Tak proč si nezajistit tento sladký luxus a užít si ho naplno?

Nejlepší místa, kde ochutnat makronky v ČR

Pokud milujete sladké a jemné dezerty, určitě vám nemohou uniknout makronky - nádherně barevné drobné dezerty z mandlové moučky s krémovou náplní. A protože víme, že jsou neuvěřitelně lahodné, přinášíme vám seznam nejlepších míst v České republice, kde si můžete pochutnat na těchto malých lahůdkách. Naše výběr obsahuje kavárny i cukrárny z různých koutů republiky, kde se snaží majitelé připravit dokonalou kombinaci chuti a vzhledu. Takže co čekáte? Vyzkoušejte naše tipy a ochutnejte ty nejlepší makronky u nás!

Makronky jako dárek

Pokud hledáte originální a lahodné dary pro své blízké, neváhejte sáhnout po makronkách! Tyto sladké kousky jsou trendy dobroty, které si oblíbila celá řada lidí. Díky svým různobarevným odstínům a zajímavým kombinacím chutí se stanou skvělým dárkem pro každou příležitost. Buď už plánujete navštívit své přátelé, rodinu nebo kolegy v práci, s makronkami jako dárkem určitě uspějete. Rozveselte tedy své blízké a nabídnete jim chuť Francie v podobě originálně upravených makronek!

Makronky v gastronomickém světě - trend či klasika?

Makronky se staly jednou z nejoblíbenějších pochoutek v gastronomickém světě. Avšak, jaký je jejich skutečný status? Jsou makronky jen dočasná módou nebo už jsou tradiční klasikou v cukrářském umění? Tento článek se bude zabývat otázkou, zda jsou makronky pouze trendem nebo se jedná o pevnou součást moderního cukrářského odvětví.

Publikováno: 24. 05. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Januška Václavík

Tagy: makronky | cukroví