Jak účinně snížit spotřebu vody ve vaší domácnosti

V dnešní době je snižování spotřeby vody v domácnostech nejen ekologickým trendem, ale bohužel, kvůli neustále rostoucím cenám, také ekonomickou nutností. Existuje několik možností, jak můžete výrazně snížit svou spotřebu vody bez ztráty svého pohodlí nebo omezení hygienických návyků.

Instalace úsporných armatur

Jednou z nejjednodušších metod, jakou můžete docílit omezení spotřeby vody u sebe doma, je instalace úsporných armatur a sprchových hlavic, které redukují množství používané vody, aniž by omezily její průtok. Do umyvadla a dřezu zase můžete nainstalovat na kohoutky perlátory, které vodu provzdušní a tím zredukují množství protečené vody za minutu.

Opětovné využití šedé vody

Další možnosti je zavádění systémů pro opětovné využití šedé vody z koupelny a kuchyně pro zalévání zahrady nebo splachování toalety. Budete překvapeni, jakým způsobem může takový systém snížit spotřebu pitné vody a zároveň potěší vaši peněženku.

Nádobí myjte chytře

Investujte do pořízení myčky. Moderní myčky nádobí jsou navrženy tak, aby byly co nejúčinnější jak z hlediska spotřeby vody, tak energie. Mnoho modelů je vybaveno senzory, které určují míru zašpinění nádobí a přizpůsobují cyklus mytí tak, aby bylo dosaženo optimálního výsledku s minimální spotřebou. Prvotní náklady s tím spojené se vám tak vrátí v podobě úspory vody, ale také ušetření vašeho času, který nic nenahradí.

Instalace pračkového filtru

Během praní se ročně spotřebuje tisíce litrů vody. Pračkový filtr může významně přispět ke snížení spotřeby vody tím, že zlepšuje účinnost praní. Tím, že se sníží také množství nečistot ve vodě. Vaše pračka tak může prát účinněji a dosáhnout stejných výsledků s menším množstvím vody. A to není zdaleka vše. Filtr může prodloužit životnost oblečení a zároveň snížit množství pracího prostředku potřebného k praní. Pomoci může také filtr do sušičky, který může snížit celkovou potřebu praní, protože oblečení zanechává v lepším stavu a nevyžaduje tak časté praní.

Zavlažování zahrady s rozmyslem

Pro zalévání zahrady můžete používat šedou, nebo ještě lépe dešťovou vodu. I instalace časovače na zavlažovací systém může významně snížit množství spotřebované vody. Dešťová voda, zachycená a uskladněná v nádržích nebo barelech, je pro zavlažování vhodnější. Je obvykle měkčí a obsahuje méně minerálů než voda z vodovodu a je tak pro rostliny prospěšnější.

S využitím několika praktických triků, instalací úsporných armatur a pomocí pračkového filtru můžete ušetřit ve své domácnosti nejen vodu, ale také energii a finance. 

Publikováno: 04. 01. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Anežka Nováková