Hospodský guláš: Nejchutnější kousek české gastronomie

Hospodský Guláš

Úvod do tématu: co je hospodský guláš a proč je v Česku tak populární

Hospodský guláš je jedním z nejtypičtějších českých jídel, které si oblíbili jak místní obyvatelé, tak i turisté. Jeho původ sahá až do devatenáctého století, kdy byl guláš velmi populárním jídlem v hospodách a na trzích po celém Česku.

Tradičně se jedná o pikantní masovou omáčku s hovězím nebo vepřovým masem, které se dusí společně s cibulí, paprikou a rajčaty. V některých receptech se můžete setkat i s přidáním brambor nebo fazolí. Guláš se podává s knedlíkem, ale také s chlebem nebo houskovým knedlíkem.

Proč je tedy hospodský guláš v Česku tak populární? Jednoduše řečeno - protože chutná! Kromě toho má ale i hlubší historický význam a kulturní tradici. Při ochutnání guláše se totiž můžeme vrátit do minulosti a zažít autentickou chuť českých hospod a trhů.

Pokud tedy plánujete návštěvu Česka, určitě si nenechte ujít možnost ochutnat toto tradiční jídlo a pozorovat zdejší kulturu.

Historie hospodského guláše a jeho vývoj v české kuchyni

Hospodský guláš je tradiční české jídlo, které má bohatou historii a prošel mnoha změnami během let. Jeho kořeny sahají až do středověku, kdy byl guláš oblíbenou stravou vojáků a lovců. V té době se jednalo o jednoduché jídlo z masa a cibule, dochucené kořením.

Postupem času se vývoj hospodského guláše dostal pod vlivem různých kuchyní - například maďarské, rakouské nebo německé. Tyto kuchyně přinesly nové ingredience jako papriku, rajčata nebo sladkou smetanu, což ovlivnilo chuť i vzhled samotného guláše.

V průběhu 19. století se hospodský guláš stal oblíbeným jídlem v hospodách po celém území českých zemí. Dnes je tato klasika stále populární a najdeme ji na menu mnoha českých restaurací.

Navzdory tomu, že se guláš za dobu své existence proměnil v různých podobách, jedna věc zůstala konstantní: hospodský guláš je plný chuti a tvarohových knedlíků nebo šestihranných houskových knedlíků, které tvoří dokonalou kombinaci s hustým gulášem.

Základní ingredience hospodského guláše a jak je správně připravit

Hospodský guláš je tradiční české jídlo, které se v našich krajích jí už po mnoho desetiletí. Jeho vůně a chuť nás přenáší do atmosféry hospod a restaurací, kde se s ním setkáváme.

Základní ingredience pro přípravu hospodského guláše jsou hovězí maso, cibule, paprika a rajčata. Maso by mělo být marinované a nakrájené na menší kousky. Cibule se oloupe a nakrájí na drobnější kostky. Papriky nakrájíme také na kostky, ale větší než cibuli. Rajčata krátce povaříme ve vroucí vodě, oloupeme je a rozmixujeme na pyré.

Samotná příprava guláše začíná osmahnoutím masa společně s cibulí na oleji nebo sádle. Poté přidáme papriky a za občasného míchání smažíme asi 5 minut. Následně zalijeme pyré z rajčat a podlijeme trochou vody nebo masařky. Hlavním trikem správné připravy guláše je dlouhé vaření - guláš by měl vařit minimálně 1,5 hodiny.

Kromě základních ingrediencí se do guláše často přidávají různé koření, jako je kmín, bobkový list, majoránka a česnek. Pokud si chcete vychutnat opravdovou chuť hospodského guláše, nezapomeňte na kvalitní suroviny a trpělivost při vaření.

Různé varianty hospodského guláše podle regionů a restaurací

Hospodský guláš je jedním z nejznámějších tradičních českých jídel, které si oblíbili jak domácí kuchaři, tak i restaurace. Existuje mnoho variant tohoto chutného pokrmu, které se liší nejen podle regionu, ale také podle konkrétní restaurace. Každý šéfkuchař má svůj vlastní recept a tajemství při přípravě této lahodné speciality. Proto pokud patříte mezi milovníky guláše, nebo se chystáte ochutnat tuto pochoutku v různých regionech České republiky, určitě nezmeškejte možnost objevovat tyto různé varianty hospodského guláše.

Jak podávat hospodský guláš a s čím ho nejčastěji podáváme

Pokud si chcete vychutnat tradiční české jídlo, nemůžete minout hospodský guláš. Abyste to ale udělali správně, je potřeba dodržet několik zásad. Jak tedy podat hospodský guláš?

První a nejdůležitější pravidlo je správná konzistence. Hospodský guláš by měl být hustý a s masem, které se dá rozkrájet nožem. Pokud je guláš příliš řídký, jde o nedostatek chuti a kvality.

K dalšímu bodu patří korektní servírování - guláš podáváme v hlubokém talíři, aby chuť a aroma byly co nejlepší. Kromě toho doporučujeme jako přílohu knedlíky, chleba nebo bramborovou kaši.

A s čím ho podávat? Nejčastěji se hospodský guláš podává s okurkami nebo kyselou cibulí, které dokonale doplní chuťové vlastnosti této pochoutky. Pokud máte rádi kořenitou chuť, můžete na guláš přidat trochu papriky nebo chilli omáčky.

S těmito zásadami budete mít perfektně servírovaný hospodský guláš a určitě si ho užijete co nejvíce. Bon appétit!

Tipy na pití k hospodskému guláši – tradiční i moderní varianty

Pokud se chystáte ochutnat hospodský guláš, je důležité si vybrat správné pití, které mu vynikajícím způsobem doplní chuť a dokonale ho podtrhne. Zde jsou několik tipů na tradiční i moderní varianty pití, které se k tomuto chutnému jídlu skvěle hodí.

Tradiční varianty:

- Tmavé pivo – jednoznačně nejtradičnější volba pro podání s hospodským gulášem

- Červené víno – ideální pro ty, kdo chtějí vychutnat dezert a přitom zaručit, že jim bude teplo

- Slivovice – silný tradiční alkoholický nápoj, vhodný spíše na oslavu

Moderní varianty:

- IPA pivo – intenzivní a hořké pivo s ovocnou chutí, které se skvěle hodí ke kořeněnému jídlu jako je guláš

- Gin & tonik – uvolňující nápoj s vysokou čižbou, perfektním doplňkem k masovým jidlům

- Kofola s limetkou – osvěžující nesycený nápoj spojující chuť kofeiny a citrusových plodin

Nyní už víte, jaké pití si objednat k hospodskému guláši a určitě si tak dokážete svůj gastronomický zážitek vychutnat naplno. Dobrou chuť!

Závěr a doporučení restaurací, kde si můžete pochutnat na tomto českém pokrmu.

V této selekci jsme pro Vás vybrali ty nejzajímavější podniky, které nejenže nabízejí skvělý hospodský guláš, ale i příjemnou atmosféru a pohodové posezení. Rozhodně stojí za návštěvu!

Publikováno: 20. 04. 2023

Kategorie: gastronomie