Sklenice na rum: Nezbytný doplněk do vaší kuchyně pro dokonalé podávání rumu

Sklenice Na Rum

Historie sklenic na rum

Historie sklenic na rum sahá až do 18. století, kdy se začaly vyrábět speciální sklenice pro konzumaci tohoto oblíbeného alkoholu. První sklenice byly často zdobené různými vzory a měly robustní tvar, aby lépe odolaly teplotě rumu. Postupem času se design sklenic vyvíjel a dnes existuje mnoho různých typů sklenic určených právě pro podávání rumu, každá s jiným tvarem a velikostí, které ovlivňují chuťové vlastnosti nápoje.

Různé druhy sklenic pro rum

Existuje mnoho různých druhů sklenic určených k podávání rumu. Mezi nejoblíbenější patří třeba tulipánové sklenice, které mají tvar květu a umožňují lépe vnímat vůni rumu. Další variantou jsou rocks sklenice, které jsou vhodné pro servírování rumu s ledem nebo do míchaných drinků. Pro degustaci se často používají speciální nosing sklenice s úzkým hrdlem, které koncentrují vůni rumu a umožňují detailnější zkoumání chuti. Každý typ sklenice má své specifické vlastnosti, které ovlivňují zážitek z pití rumu.

Jak správně servírovat rum ve sklenici

Jak správně servírovat rum ve sklenici je důležitým prvkem pro plný zážitek z pití tohoto lahodného nápoje. Nejlepší je použít speciální sklenici na rum s dlouhým nosem, který umožní koncentraci vůně. Před nalitím rumu do sklenice je dobré ji ohřát, aby se rum rovnoměrně rozvinul a uvolnily se jeho aromatické složky. Mnoho znalců doporučuje nechat rum odpočinout v sklenici po nalití alespoň pár minut, abychom mohli plně ocenit jeho chuťové nuance. Pamatujte také na správnou teplotu - většina rumů se podává při pokojové teplotě, ale existují i výjimky, jako například kořeněné nebo vyšší kvality rumy, které mohou být lepší chlazené.

Doporučené značky a typy rumu k podávání

Mezi doporučené značky rumu pro podávání v sklenici patří například Zacapa Centenario 23, který je oblíbený pro svou jemnou chuť s tóny vanilky a sušeného ovoce. Další skvělou volbou je například Diplomático Reserva Exclusiva, který se vyznačuje bohatými kakaovými a karamelovými tóny. Pro milovníky intenzivnějších chutí může být ideální Plantation XO 20th Anniversary s exotickými ovocnými tóny a kořeněnou dochutí. Pamatujte, že správná volba rumu může udělat z každého servírování nezapomenutelný zážitek.

Jak správně čistit a udržovat sklenici na rum

Jak správně čistit a udržovat sklenici na rum je důležitým krokem pro zachování vynikající chuti nápoje. Sklenice by měly být ručně myty teplou vodou a jemným mýdlem. Důkladně opláchněte a nechte je oschnout vzduchem, abyste zabránili zanechání šmouh. Nepoužívejte drsné houbičky nebo chemické čisticí prostředky, které by mohly poškodit sklo nebo ovlivnit chuť rumu. Pamatujte také na pravidelnou kontrolu sklenic na případné praskliny či škrábance, které by mohly ovlivnit podávaný nápoj.

Publikováno: 22. 02. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Nikola Hájová

Tagy: sklenice na rum | sklenice určená k servírování rumu