Koření s exotickým šmrncem: Vše, co potřebujete vědět o galangalu

Galangal

Co je galangal?

Galangal je kořenová rostlina, která patří do čeledi zázvorníkovitých. Má podobnou vůni jako zázvor, ale je o něco silnější a pikantnější. Galangal se vyskytuje ve dvou hlavních druzích - velkém galangalu (Alpinia galanga) a menším galangalu (Alpinia officinarum). Tento exotický kořen pochází ze jihovýchodní Asie a je oblíbeným ingrediencí v tradiční thajské, indonéské a malajské kuchyni. Je hojně používán také v čínské medicíně pro své léčivé účinky. Galangal má charakteristickou chuť a aroma, které dokáže oživit jakékoli jídlo.

Původ a historie galangalu.

Galangal, také známý jako galanga nebo thajský zázvor, je kořenová rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Jeho původ sahá až do starověké Číny a Indie, kde se používal jak v kuchyni, tak v tradiční medicíně. Galangal byl oblíbeným kořením ve starověkém Řecku a Římě, a později se rozšířil i do Evropy díky obchodním cestám. V současnosti je hojně využíván zejména v thajské, indonéské a malajsijské kuchyni. Galangal má silnou a pikantní chuť s lehkou citronovou příchutí, která dodává jídlu unikátní aroma.

Rozdíl mezi galangalem a zázvorem.

Rozdíl mezi galangalem a zázvorem spočívá v jejich vzhledu, chuti a použití. Galangal má delší a tenčí kořenovou část než zázvor, který je kratší a tlustší. Co se týče chuti, galangal je ostřejší a má pikantní, citrusovou příchuť, zatímco zázvor je mírnější a má jemnější chuť. Galangal se často používá v asijské kuchyni jako součást curry pasty nebo omáček, zatímco zázvor se častěji používá ve vaření na celém světě.

Chuť a aroma galangalu.

Chuť a aroma galangalu jsou jedinečné a charakteristické. Galangal má ostrou, pikantní a mírně citronovou chuť. Jeho aroma je silné, kořenité a exotické. V porovnání se zázvorem je galangal méně sladký a více aromatický. Má také delikátní vůni podobnou citrusům s nádechem dřeva a květin. Díky svému intenzivnímu chuťovému profilu dokáže galangal oživit jakékoli jídlo a přidat mu exotický šmrnc.

Využití galangalu v kuchyni.

Galangal je ve světě kuchyně velmi ceněné koření, které se využívá především v asijské a indonéské kuchyni. Jeho silná a pikantní chuť dodává jídlu exotickou a osvěžující vůni. Galangal se často používá jako součást curry pasty, marinád, omáček a polévek. Jeho kořenový oddenek lze nakrájet na tenké plátky nebo nastrouhat a přidat do pokrmu během vaření. Galangal také funguje jako skvělý dochucovadlo pro ryby, mořské plody a maso. Díky svým aromatickým vlastnostem může galangal nahradit zázvor ve vašich oblíbených receptech.

Zdravotní přínosy galangalu.

Galangal má mnoho zdravotních přínosů. Obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a chrání tělo před poškozením buněk. Galangal také obsahuje protizánětlivé látky, které mohou pomoci snížit záněty v těle a zmírnit bolest spojenou s artritidou a revmatoidní artritidou.

Další zdravotní výhodou galangalu je jeho schopnost podporovat trávení. Obsahuje enzymy, které pomáhají rozkládat potravu a usnadňují trávení. Galangal také stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a pomáhá při zažívacích problémech, jako je nadýmání a pálení žáhy.

Galangal má také antimikrobiální vlastnosti, které mu umožňují bojovat proti bakteriím a plísňovým infekcím. Může být používán k léčbě různých infekcí, jako jsou respirační infekce nebo infekce močových cest.

Další zdravotní přínos galangalu zahrnují jeho schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi, podporovat imunitní systém, zlepšovat krevní oběh a pomáhat při detoxikaci těla.

Je však důležité si uvědomit, že galangal by neměl být používán jako náhrada za lékařskou péči. Před použitím galangalu pro jakékoli zdravotní problémy se poraďte se svým lékařem nebo odborníkem na výživu.

Jak používat galangal v receptech.

Galangal se používá v mnoha receptech, zejména v asijské kuchyni. Jeho kořen je tvrdý a proto se nejčastěji používá na přípravu pasty, omáček, polévek a marinád. Galangal je také skvělým doplňkem do rybích pokrmů, kuřecího masa a zeleninových jídel. Může se také nakrájet na tenké plátky a přidat do salátů pro pikantní chuťovou explozi. Při vaření s galangalem je důležité pamatovat na to, že jeho chuť je silnější než u zázvoru, proto je třeba ho použít opatrně a postupně ochutnávat. Galangal lze použít čerstvý, sušený nebo ve formě prášku.

Kde koupit galangal a jak ho skladovat.

Galangal je exotické koření, které je dostupné v specializovaných obchodech se surovinami pro asijskou kuchyni. Můžete ho také zakoupit online na různých e-shopech zaměřených na exotické potraviny. Při nákupu galangalu se ujistěte, že je čerstvý a kvalitní. Měl by mít pevnou texturu, bez známek plísní nebo zhnědnutí. Doporučuje se vybírat mladší kusy, které mají jemnější chuť. Galangal lze skladovat v chladničce ve vzduchotěsném obalu po dobu až dvou týdnů. Pokud chcete prodloužit jeho trvanlivost, můžete ho nakrájet na menší kousky a zmrazit. Před použitím rozmrazte a použijte podle potřeby.

Možné vedlejší účinky galangalu.

Galangal je obecně považován za bezpečné koření a nejsou známy žádné závažné vedlejší účinky. Nicméně, někteří lidé mohou být alergičtí na galangal a mohou se objevit příznaky jako svědění, zarudnutí kůže nebo otoky. Pokud máte alergii na jiné koření, je možné, že budete také alergičtí na galangal. Doporučuje se tedy provést test citlivosti před použitím galangalu poprvé. Stejně jako u jiných koření, nadměrná konzumace galangalu může způsobit zažívací potíže, jako je pálení žáhy nebo nepohodlí v žaludku. Je důležité dodržovat míru a nepřekračovat doporučené dávky galangalu při vaření.

Závěr: Galangal je skutečně výjimečné koření, které může přinést do našich jídel exotický šmrnc. Jeho chuť a aroma jsou jedinečné a obohacují každou kuchyni. Navíc, galangal má i mnoho zdravotních přínosů. Obsahuje silné antioxidanty, protizánětlivé látky a pomáhá trávení. Používání galangalu ve vašich receptech může tedy nejen zlepšit chuť jídla, ale také přispět ke zdraví vašeho těla. Pokud se rozhodnete vyzkoušet toto úžasné koření, nezapomeňte si ho pořídit ve specializovaných obchodech a správně ho skladovat. S galangalem můžete objevovat nové chutě a prozkoumávat jeho různorodé využití v kuchyni.

Publikováno: 25. 01. 2024

Kategorie: jídlo

Autor: Januška Václavík

Tagy: galangal | koření